Adaçayından Gelen Sağlık

0

Kış aylarında annelerimizin soğuk algınlıklarına karşı bir numaralı savaşçısı olarak girmiştir hepimizin hayatına adaçayı. Peki ya bu kadar mı faydası sadece? Tabiki hayır. Sağlığımıza faydaları oldukça önemlidir. Bu yazımızda faydalarına, tüketilme şekline ve olası yan etkilerine değineceğiz.

Adaçayı nedir?

Adaçayı, Akdeniz iklimine ait bir bitkidir. Lavanta, biberiye, kekik ve fesleğen ile aynı aileye mensuptur. Rengi griye çalan bir yeşil tonunda ve uçları sivri bir yapıya sahip bitkidir. Tatlı ve yumuşak bir tada sahiptir. Adaçayını kurutulmuş ya da toz şeklinde bulmak mümkündür. Antibakteriyel özelliği sayesinde mikroplarla savaşır.Dünya genelinde yaklaşık 900 çeşit türü bulunmaktadır. Ayrıca bünyesinde bakır, demir, folik asit, A, C ve K vitaminleri, potasyum, magnezyum ve manganez gibi mineralleri bünyesinde bulundurur.

Zengin Antioksidan Kaynağı

Antioksidanlar, kronik hastalıklara bağlı potansiyel olarak zararlı serbest radikalleri nötralize ederek vücudunuzun savunmasını güçlendirmeye yardımcı olan moleküllerdir.

Adaçayı, vücudunuzda antioksidan görevi gören bitki bazlı kimyasal bileşikler olan 160’ın üzerinde farklı polifenol içerir.

İçerisinde bulunan klorojenik asit, kafeik asit, rosmarinik asit, ellagik asit düşük kanser riski ve gelişmiş beyin fonksiyonu ve belleği gibi etkileyici sağlık yararlarıyla bağlantılıdır.

Yapılan bir çalışmada, günde iki kez 1 bardak (240 ml) adaçayı çayı içmenin antioksidan savunmaları önemli ölçüde artırdığını buldu.

Adaçayının Faydaları

Adaçayının kanıtlanmış sağlık yararları vardır. Yüksek antioksidan kapasitesi nedeniyle vücudun hücrelerini serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olabilir.

Serbest radikaller genellikle hücrelerin ölmesine neden olur ve bağışıklık ve kronik hastalığa yol açabilir.

Sağlıktan kozmetik sektörüne kadar birçok alanda şifalı gücü kullanılmaktadır. Düzenli olarak adaçayı tüketmek, kişinin sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Adaçayının sağlık için başlıca faydaları şunlardır:

Beyin Sağlığını Geliştirebilir ve Ruh Halini İyileştirebilir!

Adaçayı, alternatif tıpta ruh halini arttırmak, hafızayı geliştirmek ve Alzheimer gibi beyinle ilgili bozuklukları önlemeye yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bilimsel araştırma bu kullanımların çoğunu desteklemektedir.

Alzheimer, beyinde oluşan amiloid plaklar nedeniyle ilerlemesidir. Çeşitli test tüpü ve hayvan çalışmaları, adaçayı ve rosmarinik asidin bu plakların oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Buna ek olarak, birçok insan çalışması, adaçayı özlerinin belleği, beyin fonksiyonunu, ruh halini ve odağı geliştirdiğini belirtmektedir.

135 yetişkinle yapılan bir çalışmada, bu bitkinin aromasını koklamanın bir kontrol grubuna kıyasla hafızayı ve ruh halini arttırdığı bulunmuştur.

Kadın Sağlığını Destekler!

Adaçayı kadınlar için bazı benzersiz faydalar sağlayabilir.Orta Doğu’da, gebe kadınlar genellikle bulantı gibi sindirim semptomlarını tedavi etmek için kullanırlar.

Adaçayının en önemli faydalarından biri menopoz semptomlarını azaltmasıdır. Menopoz sırasında vücudunuz östrojen hormonunda doğal bir düşüş yaşar. Bu çok çeşitli rahatsız edici semptomlara sebep olabilir. Semptomlar sıcak basması, aşırı terleme ve sinirliliktir. Menopoz semptomlarını azaltmak için yaygın olarak adaçayı kullanılmıştır. Adaçayındaki bileşiklerin östrojen benzeri özelliklere sahip olduğuna ve beynin belirli reseptörlerine bağlanarak hafızayı geliştirmelerine ve sıcak basmaları ve aşırı terlemeyi tedavi etmelerine izin verdiğine inanılmaktadır.

Bir çalışmada, bir adaçayı takviyesinin günlük kullanımı, sekiz hafta boyunca sıcak basma sayısını ve yoğunluğunu önemli ölçüde azalttı.

Kalp Hastalıklarına İyi Gelir!

Bazı araştırmalar, adaçayının kolesterol ve trigliserit seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ve kalp hastalığı riskinizi azaltabileceğini göstermektedir. 6 kadında 4 haftalık küçük bir çalışmada, günde iki kez 300 ml adaçayı çayı içmek,% 16 daha düşük toplam kolesterol,% 20 daha düşük LDL (kötü) kolesterol ve% 38 daha yüksek HDL (iyi) kolesterol ile sonuçlandı.

Ağız Sağlığını Destekler!

Adaçayı, diş hekimliğinde ağrı, iltihaplanma ve kötü nefes almayı hedeflediği için antibakteriyel ve yara iyileştirici özellikler uyguladığı en popüler bitkilerden biridir. Diş ve diş eti sorunlarına karşı faydalıdır. Dişleri beyazlatır ve güçlendirir.

Ağız içinde bakteri ve buna bağlı olarak yara oluşumunu engeller. Bu oral faydalar genellikle güçlü antioksidan rosmarinik aside atfedilir.

Ayrıca, antibakteriyel ve antienflamatuar aktivitesi nedeniyle bazı ağız gargaralarına adaçayı eklenir.

Diğer Faydaları:

 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Çay olarak tüketildiği gibi krem olarak da kullanılır. Yaraları hızlı bir şekilde iyileştirir.
 • Solunum ve sindirim sistemlerinde meydana gelen enfeksiyonları giderir.
 • Sinir ve stresi azaltır ve buna bağlı olarak baş ağrıları da azalır.
 • Düzenli olarak tüketildiği taktirde terleme sorununu ciddi oranda azaltır.
 • Kan temizleyici etkisi sayesinde kanda dolaşan toksinleri temizler. Aynı zamanda karaciğer rahatsızlıklarına karşı faydalıdır.
 • Farenjit ve larenjit gibi boğaz iltihaplarında sık sık tüketilmesi önerilir. Öksürüğü dindirmede oldukça etkilidir.
 • Mesane ve böbrekte gelen taşların düşmesine yardımcı olur.
 • Saçlarınızı adaçayı ile durulayarak dibine masaj yaparsanız, saç tellerinin kalınlaşmasına ve saç dökülmelerinin azalmasına yardımcı olur.

Adaçayı ve Cilt Sağlığı

Adaçayı, doğal bir cilt bakımı ilacı olarak topikal olarak uygulanan kozmetiklerde yaygın bir bileşendir. Çayını içmenin aynı faydaları sağlaması mümkündür ve cilde faydası olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca güzellik için de önerilmektedir. İşte adaçayının cilde faydaları:

 • Cildi temizler, gözenekleri açar ve cildi gerginleştirir.
 • Ciltte yağlanmayı azaltarak sivilce oluşumunu engeller.
 • Ter bezlerini düzenli çalışmasını sağlayarak fazla terlemeyi engeller.
 • Saç diplerine uygulandığında saç derisinin rahatlamasına yardımcı olur.
 • Saç dökülmesini ve kırılmaları engeller.
 • Daha gür saçların çıkmasını sağlar.
 • Saçların yumuşak ve daha sağlıklı olmasını sağlar.

Zengin içeriği sayesinde bir şifa kaynağı olan adaçayı sağlığımız, cildimiz ve saçımız için oldukça faydalı bir bitkidir.

Adaçayı zayıflatır mı?

Adaçayı zengin bir antioksidan kaynağıdır ve idrar söktürücü özelliği vardır. Bu yüzden, sağlıklı zayıflamak isteyen insanların en sık tercih ettiği bitkisel çaydır. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını kolaylaştırır. Birçok diyetisye, diyet listelerinde vermektedir. Adaçayı, diyet ve sporun yanında zayıflamaya yardımcı bir çaydır. Aynı zamanda iştah kapatıcı bir etkisi de vardır.

Adaçayı nasıl demlenir?

Adaçayı, öksürükleri ve boğaz ağrısını tedavi etmek için yıllardır kullanılıyor. Özellikle duyuları keskinleştirmek ve sinir sistemini güçlendirmek için en yararlı bitkisel çaylardan biridir.

Hazır poşet çay yerine aktarlardan alacağınız adaçayı ile daha sağlıklı ve lezzetli bir içecek yapabilirsiniz. Peki, nasıl demleriz? İşte en pratik ve doğal yöntemle adaçayı demleme:

Malzemeler:

 • 8-10 adet yaş adaçayı yaprağı
 • 1.5 su bardağı su
 • İsteğe göre tatlandırıcı olarak organik bal
 • Bir dilim limon.

Hazırlanışı:

 • Bir cezvenin için suyu ve adaçayı yapraklarını koyun. Cezveyi ocağa koyun ve kaynadıktan sonra altını kapatıp 5 dakika demlenmesini bekleyin.
 • Cezveyi bir bardağa süzerek boşaltın.
 • Tatlandırmak isterseniz bir çay kaşığı bal ya da bir dilim limon ekleyebilirsiniz.

Adaçayının yan etkileri var mıdır?

Birçok faydalı özelliği olduğu gibi ne yazık ki adaçayının yan etkileri de vardır. Fazla tüketildiği taktirde toksit etkisi yapmaktadır. Hamile ya da emzirmekte olan anneler için adaçayı önerilmemektedir. Risk gruplarına ve zararlarına göz atalım:

 • Düşük kan şekeri olanların, kan şekerlerini daha da düşürebilir.
 • Hamilelikte düşük riskine sebep olabilir.
 • Aşırı tüketimi sperm sayısını azaltır.
 • Tansiyonu yükseltebilir.
 • Emziren annelerde sütün azalmasına neden olabilir.
 • Vücudun hormonal dengesini bozabilir.
 • Epilepsi ataklarına sebep olabilir.

Kaynakça:

 • https://www.medicalnewstoday.com/articles/266480#risks
 • https://www.healthline.com/nutrition/sage#section1
 • https://www.healthline.com/nutrition/sage-tea#Precautions-and-potential-side-effects

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.