Cilt Tipi: Bakım, Kozmetik Ürün ve Maske Seçimi

0

Kusursuz bir cilde sahip olmak isteyen kişiler için rutinleşmiş bir cilt bakımı oldukça önemlidir. Cilt tipine göre yapılan doğru işlemler sayesinde kişiler beklediği sonuçları kısa süre içerisinde alabilir. Cilt bakımı rutini belirlemede cilt tipi oldukça önemlidir. Kuru, yağlı ve hassas bir cilt tipine sahipseniz buna uygun olarak bir cilt bakımı rutini oluşturmanız gerekebilir. Özellikle cilt tipinize uygun olmayan ürünleri kullanmak izin için sıkıntı yaratabilir. Cilt tipiniz ne olursa olsun herkes için geçerli olan cilt bakımı rutinleri şu şekildedir;

 • Bol bol su içiniz.
 • Cildinizi nemli tutun.
 • Yastık kılıflarını haftalık olarak değiştirin.
 • Yatmadan önce saçlarınızı yıkayın.
 • Dışarı çıkmadan yarım saat önceden güneş koruyucu krem kullanın.

Cilt Tipimi Nasıl Anlayabilirim?

Herhangi bir güzellik mağazasına giderek uzmanlardan cilt tipinizi öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra eczaneler üzerinden cilt tipinizi öğrenebilirsiniz. Cilt tipinizi evde kendiniz test ederek dahi bulabilirsiniz. Evde yapılan test sizin sebum üretiminizi ölçmeye yarar. Sebum gözeneklerden gelen yağlı bir sıvıdır. Cildinizin ürettiği miktara bağlı olarak cilt tipinde bir tahmin alınabilir. Günümüzde kişilerde bulunan cilt tipleri şu şekildedir;

 • Yağlı Cilt Tipi
 • Kuru Cilt Tipi
 • Normal Cilt Tipi
 • Karma Cilt Tipi

Sebum üretimini test ederek hangi cilt tipine sahip olduğunuzu anlayabilirsiniz. Bunun için şu adımları takip edebilirsiniz.

 • Öncelikle cildinizi iyice yıkayın ve kurulayınız.
 • 30 dakika bekledikten sonra ince bir kağıt elinize alarak en yağlı olan bölgelere hafifçe bastırınız.
 • Kağıdı aynı anda burnunuza, alnınıza ve yanaklarınıza bastırabilirsiniz.
 • Kağıdın şeffaf olarak görülebildiğini anlamak için bir ışığa tutunuz.

Kağıtta şeffaflık yoksa cildiniz oldukça kuru demektir. Ancak kağıt şeffaf görünüyorsa cildiniz yağlıdır. Kağıdın farklı bölgelerinde şeffaflık görülüyorsa cildiniz karma olarak söylenebilir. Bundan sonraki işlemlerinizde cilt tipinize göre hareket ederek cilt bakımlarını uygulayabilirsiniz.

Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri

Karma ciltler yüzün farklı bölgelerinin yağlı ve geri kalan kısımlarının kuru ve normal olduğu bir cilt tipidir. İnsanlarda en fazla görülen cilt tipidir. Özellikle karma cilt tipine sahip olan kişilerin yüzüne ilgi göstermesi gerekir. Özellikle düzensiz bir şekilde nemlendirici krem sürmek ve makyaj temizlemek işlemleri karma cilt tipi için yeterli gelmez. Karma cilt tipine sahip olan kişiler buna uygun olarak ürünleri tercih etmeli ve uygulamalıdır.

Makyajınızı Temizleyin!

Karma cilt tipine sahip olan kişiler temizlik için gülsuyunu tercih edebilir. Daha etkili bir sonuç alabilmek adına bastırmadan temizleme işlemlerini uygulayabilirsiniz. Karma cilt tipin için seçilen temizleyiciler jel ve köpük formunda olabilir. Karma cilt tipinde önemli olan hususlardan birisi yüz temizleme kısmıdır.

Cildinizi Nemli Tutun!

Her cilt tipinde olduğu gibi karma cilt tipine sahip olan kişilerin cildini nemli tutması gerekir. Kişilerin gece yatmadan önce yanaklarını nemlendirmesi ve T bölgesini tonikle silmesi yeterlidir. Bakım ürünlerini tercih ederken çok yağlı olmamasına dikkat ediniz. Aksi takdirde ciltte halihazırda yer alan yağlı kısımların olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

Cilt Tipine Göre Makyaj Malzemeleri

Kadınların makyaj malzemelerini seçerken karma cilt tipine uygun malzemeleri seçmesi gerekmektedir. Karma cilt tipine uygun fondötenler örnek verilebilir. Bu tarz ürünler sayesinde gözeneklerin görünümü daha hafif olabilir. Bunun yanı sıra T bölgesine pudra uygulamak daha mat bir görünüm için yardımcı olabilir. Kadınlar karma cilt tipine uygun olarak bu işlemleri uygularsa istediği sonuçları alabilecektir. Cilt bakımında önemli hususlardan birisi düzenli ve rutin bakımdır.

Cilt Tipine Göre Kozmetik Ürünleri Nasıl Seçilmeli?

Herkes parlak ve gergin bir cilde sahip olmak isteyebilir. Özellikle genç görünmek ve kırışıksız olmak birçok kadının hayalidir. Böyle bir cilde sahip olabilmek için kişilerin uygun kozmetik ürünleri tercih etmesi gerekmektedir. Günümüzde kozmetik ürünlerinin kullanımıyla birlikte cilt daha iyi bir noktaya gelebiliyor. Bu konuda cilt tipine uygun olmayan kozmetik ürünleri tercih edildiğinde sonuç olarak iyi şeyler ortaya çıkmaz. Bu nedenle herkesin kendi cilt tipine uygun olarak üretilen ürünleri tercih etmesi gerekmektedir. İstenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalmamak için cilt bakım ürünlerine önem vermeniz gerekmektedir. Özellikle Cilt tipleri konusunda bilgi edinmekte fayda vardır.

Normal Cilt Tipi

Bu cilt tipi görünümü şeffaf ve nem durumu dengeli olan bir cilt tipidir. Özellikle bu cilt tipine sahip olan kişiler çok şansı olarak görülebilir. En sorun yaratmayan cilt tipidir. Ancak gereken bakımları uygulamak için kişilerin krem veya süt tipinde olan makyaj temizleyicileri tercih etmesi gerekir. Bunun yanı sıra haftada birkaç kez peeling krem tercih edilebilir. Özellikle 30 yaşından sonra göz çevresi kremine ve maskelere önem verilmesi gerekir.

Kuru Cilt Tipi

Bu cilt tipinin görünümü mattır. Ayrıca nem oranı çok düşük olan bir cilt tipidir. Nem oranının düşük olması kişileri bakım yapmaya itebiliyor. Özellikle beyaz ve esmer cilt tipinde görünebilir. Özellikle bu cilt tipinde alkolsüz tonik, yoğun nemlendirici ürünleri ve yağ maskeleri tercih edilebilir. Bunun yanı sıra göz çevresi kremlerini ihmal etmemek gerekiyor. Kuru cilt tipi için şu bakım önerilerini dikkate alabilirsiniz.

 • Cildinize yoğun nem veren bir ürünle nemlendiriniz.
 • Özellikle sert temizleyicilerden uzak durunuz. Cildinizin kurumasını sağlayan ürünlerden uzak durunuz.
 • Cildiniz kuru olacağı için alkollü toniği asla tercih etmeyiniz.
 • Yaz, kış ve sonbaharda nemlendirici kullanın.

Özellikle bu cilt tipine sahip olan kişiler 20 yaşından sonra daha çabuk çevresel faktörlerden etkilenir. Güneş ve rüzgardan oldukça fazla etkilenen bu cilt tipinde hızlı karışıklık görülmesi muhtemeldir. Bu nedenle yaz-kış bakım ürünlerini tercih etmek gerekir.

Karma Cilt Tipi

Özellikle cildin farklı bölgelerinde farklı şekilde ortaya çıkan görünümler olabilir. Yanaklar kurudur ancak T bölgesi yağlı görünebilir. Karma cilt tamamen bazı bölgelere göre ayırt edilir. Ayrıca karma cilt tipinde nemsiz olma hali görülebilir. Bu cilt tipine sahip olan kişiler alkol oranı düşük olan tonik kullanabilir. Bunun yanında jel temizleyiciler, nemlendirici, sıkılaştırıcı maske ve göz çevresi kremi tercih edilebilir. Özellikle bu cilt tipine sahip olan kişiler iklimlerden fazlasıyla etkilenir. Kış aylarında bu cilt tipine sahip olan kişilerin yanakları kupkuru olur. Bu cilt tipine sahip olan kişiler kozmetik ürünleriyle birlikte şu bakım önerilerini dikkate alabilir.

 • Mevsimlere göre kozmetik seçmek avantaj sağlar. Özellikle kış aylarında daha fazla nemlendirici sürmeniz önerilir.
 • Akne olan ve yağlı olan T bölgesine kurutucu ürünler kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca temizleyici ürünleri kullanırken alnı ve burnu temizleyebilirsiniz. Tonik kullanımını yalnızca T bölgesine uygulayınız.

Her cilt tipinin kendine özgü kullanılması gereken püf noktaları bulunmaktadır. Kişilerin yapması gereken kendi cilt tipini bilmesi ve buna göre hareket etmesidir. Herkes cilt tipini öğrenebilmek için bir uzmana veya eczaneden cilt tipini öğrenebilir. Cilt tipine göre kozmetik ürünü kullanmak daha iyi sonuçların alınmasını sağlar. Özellikle bir dermatolog denetiminde yapılan bakımlar kişilerin daha mutlu olmasını sağlayabilir. Bunun için belli başlı ürünleri bilmeniz ve uygulamanız önem taşır.

Cilt Tipine Göre Maske Seçimi

Maske yapmak cildimizin derin kirlerden ve fazla sebumdan arınmasını sağlar. Haftalık olarak maske yapmak cildimizi uzun vadede derinlemesine temizler ve etkisini göstermeye başlar. Haftada bir yapılan maskeler cildimizin yedi gün boyunca gözeneklerine hapsettiği kiri tozu ve fazla yağı söker atar. Cilt tipine göre maske seçimi çok önemlidir. Cildinize uygulayacağınız maskenin olumlu etkisini görmek istiyorsanız cilt tipiniz hakkında bilgi sahibi olmanız sizin için iyi olacaktır. Eczanelerde veya cilt bakımı yapılan merkezlerde kendi cilt tipinizi öğrenebilirsiniz. Evde yapılan cilt tipi testleri ile de cilt tipinizi öğrenebilmeniz mümkün. Deneyimlerinizden de bunu çıkarabilirsiniz. Cilt tiplerini genel olarak 5’e ayırabiliriz.

Karma – Yağlı Cilt Tipi

Bu cilt tipinde gözeneklerde fazla yağ üretilir. Karma cilt tipinde T bölgesi ( alın, burun ve çene) yağlıdır. Yağlı ciltte ise genel olarak yüzdeki her yerde yağ üretimi oldukça fazladır. Karma yağlı cilt tipinin seçmesi gereken maske türü genel olarak yağlanmayı hedef alan maskeler olmalıdır. Fakat cildimizdeki yağlanmayı sıfıra indirmek mümkün değildir. Eğer cildinizdeki yağ sıfıra inerse cilt bunu dengelemek için daha fazla yağ üretecektir ve cildinizdeki yağlanma daha da artar. Cildinize yapacağınız maske dengeleyici olmalıdır. Karma yağlı cilt tipinde maskeler kil, aktif kömür ve asit içerebilir. Yağlı ciltler evde yapacakları maskelerde limon suyu da kullanarak ciltlerindeki fazla sebumu dengeleyebilirler.

Normal Cilt Tipi

Normal cilt tipi en sorunsuz cilt tipi olarak bilinir. Normal ciltlerde genel olarak yağlanma veya kuruluk problemi olmaz. Fakat dönemsel olarak değişimler olacaktır. Normal cilt tipindeki kişiler ciltlerini canlandıracak ve donukluğunu alacak maskeler kullanmalıdır. Normal cilt tipindeki kişiler cilt dengelerini bozmayacak maskeleri tercih etmelidirler. Bu cilt tipi meyve ve bitki özleri içeren maskeleri kullanabilirler.

Kuru Cilt Tipi

Kuru cilt tipine sahip kişiler genel olarak nemlendirici maskeler kullanmalıdır. Kuru cilt tipine sahip kişilerde pul pul dökülmeler meydana gelebilir. Devamlı nemlendirmek gerekebilir. Kuru cilde sahip kişilerde maske kadar nemlendirme de önemlidir. Her gün düzenli olarak nemlendirici kullanılmalıdır. Yıkama jeli de aynı şekilde nemlendirici içerikli olmalıdır. Kuru cilde sahip kişiler doğal yağlar içeren maskeler kullanabilirler. Bu yağlardan bazıları avokado, zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağıdır. Doğal yağların yanında bal ve süt de cildi derinlemesine nemlendiren besinlerdir. Kuru cilt tipleri evde yapacakları maskelerde bu bileşenleri de kullanabilirler.

Akneli Cilt Tipi

Akneli cilt tipi yağlı ciltlere benzetilebilir. Fakat bu yanlış bir varsayımdır. Akne cilt üzerindeki yağlanmadan dolayı olmayabilir. Vücudumuzda birçok hormonal bez vardır. Sivilceleşme bundan dolayı da oluyor olabilir. Akneli ciltler bir uzman gözetiminde ürünler kullanmalıdır. Yüzeysel yağları kaldırmak için tabii ki kozmetik ürünler kullanılabilir. Maske seçiminde de akneli ciltler seçici davranmalıdır. Akneli ciltler Akne tedavisinden sonra leke giderici maskeler de kullanabilirler. Leke giderici maskeler ciltte oluşan sivilce kalıntılarını da temizlemeye yardımcı olur. Akneli ciltler kullanacakları maskelerde doğal asitlerden faydalanabilir.

Hassas Ciltler

Hassas cilt en zor cilt tipinden biri olabilir. Bu cilt tipine sahip kişiler kendi ciltlerini çok iyi tanımalı ve nelere tepki gösterdiğini bilmelidir. Hassas cilt tipine sahip kişiler agresif maskeler peelingler kullanmamalıdır. Genel olarak yatıştırıcı canlandırıcı maskeler tonikler bu cilt tipine daha iyi olacaktır. Hassas ciltler cilt kızarıklıklarını azaltacak maskeler kullanabilirler. Hassas cilt tipine sahip kişiler ciltlerinde sadece maske değil temizleme jeli, tonik ve nemlendirici seçiminde de dikkatli olmalılar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.