Dengeli ve Sağlıklı Kahvaltı Neden Önemlidir? Gelişim Üzerine Etkileri Nelerdir?

0

Kahvaltı, daha küçük bir çocuk olduğumuz zamanlardan beri bize ebeveynlerimiz tarafından güne zinde başlamanın sırrı olduğu öğütlenmiştir. Belki hepimiz kahvaltısız okula gitmemeye alıştık o dönemlerde. Peki neydi bu kahvaltının sırrı? Kahvaltıyı diğer öğünlerden ayıran nedir?

“Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı”

İşte bu sözlerle Cemal Süreya’nın şiirlerine bile konu olan sırrını çözebilmişler midir acaba?

Kahvaltı Neden Önemlidir?

Kahvaltıya genellikle “günün en önemli öğünü” denir ve aslında bunun iyi bir nedeni vardır. Gece yaklaşık 8-10 saat uykuda oluyoruz. Sabah uyandığımızda ise bu kadar süre hiç bir şey yemediğimiz halde gece boyu enerji harcıyoruz. Organlarımız uyumuyor sonuçta değil mi? Diyetisyen Sarah Elder, “Vücut gece boyunca büyüme ve onarım için çok fazla enerji deposu kullanıyor” diyerek açıklıyor bu durumu. Ve ekliyor, “ Dengeli bir kahvaltı yemek, kaybolan enerjimizin yanı sıra gece boyunca kullanılan protein ve kalsiyumun artmasına da yardımcı olur”.

Kahvaltı ve Enerji Arasındaki İlişki Nedir?

Kahvaltı vücudunuzdaki enerji ve besin depolarını yeniler. Vücudun enerji kaynağı glikozdur. Vücut enerjisinin çoğunu yağ olarak depolar. Ancak vücudumuz ayrıca glikozdan elde edilen enerjiyi glikojen olarak karaciğerde ve az miktarda da kaslarda saklar. Gece boyunca uyurken karaciğer, glikojeni parçalar ve kan şekerini sabit tutmak için glikoz olarak kan dolaşımına bırakır. Bu, neredeyse enerji için tamamen glikoza dayanan beyniniz için özellikle çok önemlidir. Sabah uyandığınızda glikojen depoları düşüktür. Glikojen depolarından gelen enerji tükendiğinde, vücudunuz ihtiyacı olan enerjiyi üretmek için yağ asitlerini parçalamaya başlar. Ancak karbonhidrat olmadan, yağ asitleri sadece kısmen oksitlenir, bu da enerji seviyenizi düşürebilir.

Kahvaltı Beyin Gücünü Arttırıyor!

İşte tam burada küçüklüğümüzden beri güne zinde başlama sırrı çözülüyor. Kahvaltı yapmadan günlük rutin işinize koyulduğunuzda halsiz hissedebilir ya da odaklanmakta güçlük çekebilirsiniz. Çünkü beyniniz ihtiyacı olan enerjiyi alamamıştır. Yapılan araştırmalar, kahvaltının dikkat, konsantre olma ve hafıza da dahil olmak üzere zihinsel performansınızı etkilediğini göstermektedir.

Düzenli olarak kahvaltı yapan çocuklar ve ergenler de kahvaltıyı atlayanlara kıyasla akademik olarak daha iyi performans gösterme eğilimindedir. Ayrıca okullarındaki öğretmenler ve diğer yetişkinlerle daha iyi sosyal bağ kurabiliyorlar. Bu da bir başka olumlu sonuç! Ruh halini iyileştirmede, pozitif bakabilmede ve stres seviyelerini azaltmada da etkisini gösteren kahvaltı bizi daha mutlu edebiliyor.

Kahvaltının İçerdiği Temel Vitamin ve Mineraller Nelerdir?

Kahvaltı yiyecekleri folat, kalsiyum, demir, B vitaminleri ve lif gibi temel besinler açısından zengindir. Kahvaltı, günün toplam besin alımının büyük bir kısmını sağlar. Çoğu insan kilo vermek için diyet yaparken kahvaltı öğününü atlayıp yüksek miktarda enerji almaktan da feragat ettiğini düşünür. Ancak yapılan araştırmalar kahvaltıyı atlayan insanların kilo yönetimi konunda daha çok sıkıntı yaşadığı ve daha fazla obezite riski taşıdığını göstermektedir.

Kahvaltı, kan şekerinizdeki büyük dalgalanmaları önleyerek iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olur. Aslında sizi çok yüksek bir açlık seviyesine gelmeden doyurur ve günlük ihtiyacınız olan çoğu besin grubunu almanızı sağlar. Eğer kahvaltıyı atlarsanız gün içinde enerjinizi yükseltmek için daha yüksek kalorili yiyecek ve içeceklere saldırabilirsiniz. Beslenme düzeninizin belkemiği kahvaltıdır.

Peki kahvaltının bizim için psikolojik açıdan harikalar yaratabileceğini biliyor muydunuz?

Psikolog Tim Sharp mutluluk üzerine yaptığı bir demeçte, “Sabah ilk yaptığımız şey genellikle günün geri kalanının tonunu belirliyor” demiştir. Sağlıklı bir kahvaltıyı pozitif bir şekilde güne başlayarak yaptığınızda vücudumuza saygı duyduğumuzu, sağlığımızla ve ruh halimizle ilgilenmek istediğimizi ve iyi bir yaşamın tadını çıkarmayı hak ettiğimizi belirten bir mesaj gönderiyoruz.

“Kahvaltı yapmak” tek başına yeterli bir ifade etmek olmuyor aslında. Seçtiğiniz kahvaltı kesinlikle ruh halinizi ve üretkenlik seviyenizi etkileyebilir. Yani içerik de çok önemli. Bu nedenle sizi mutlu edebilecek dengeli bir kahvaltı yapmak sizi gün içinde idare edecektir. İşlenmiş gıdalar ve şekerli gıdalar sizi yorgun hissettirebilir, daha az üretken ve huzursuz hissettirebilir. Sağlıklı bir kahvaltı ruh halinizi aydınlatacak ve güne yüksek bir notla başlamanızı sağlayacaktır.

Yapılan bir başka araştırmada “Psikolojik olarak, kendimizi olumlu bir güne hazırlamak için büyük bir fırsattan geçiyoruz” olarak ifade edilmiştir kahvaltı. Yani aslında kahvaltının kendisi kadar kahvaltı rutini de önemlidir. Mümkün olduğunca fazla zaman ayırmak, aceleye getirmemek, ruh halinizi kötü etkileyecek herhangi bir şeyden kaçınarak kahvaltı yapmak mutluluğunuzun bir parçasıdır. Kahvaltılar kalabalık yapıldığında aileleri, arkadaşları bir araya getirir. Ah o Pazar kahvaltıları! Uzun uzun sohbetlerin yapıldığı ve bol bol kahkahalı bir zaman diliminin mutlulukla ilgisi olmadığı söylenebilir mi?

Araştırmalar bazı gıdaların ruh halini etkilediğini gösteriyor. Diyet değişiklikleri beyin içindeki davranışlarımızı ve duygularımızı değiştiren kimyasal ve fizyolojik değişiklikleri tetikleyebilir.

Sağlıklı ve Dengeli Bir Kahvaltı Hangi Besinleri İçerir?

Sabahları sağlıklı, karmaşık karbonhidratlar yemek, dolgunluğu artıran lif alımı nedeniyle de sürdürülebilir olan hızlı enerji sağlayabilir. Karbonhidratlar zaman zaman karakter değiştirebilir, ancak vücudunuzun ruh halini yükselten, iştahı baskılayan ve sakinleştirici bir etkisi olan iyi bir beyin kimyasalı olan serotonin üretmek için karbonhidratlara ihtiyacı vardır. Karmaşık karbonhidratlar (lif bakımından zengin ve tam tahıllarla dolu) ruh halini pozitif etkilerken, basit karbonhidratlar (şeker, kek, kurabiye ve diğer şekerli seçimler) sizi negatif etkileyebilir.

Omega-3 yağları gibi sağlıklı yağları almak önemlidir. Düşük omega-3 seviyelerinin depresyon, kötümserlik ve dürtüsellik ile ilişkili olduğu belirtilmiştir.

Ayrıca çok az demir almanın depresyon, yorgunluk ve dikkatsizlikle bağlantılı olduğu belirlenmiştir. Kahvaltıda demir kaynaklarını da eksik etmemeliyiz. Yumurta, tahıllar, süt, ceviz, fındık demir kaynaklarındandır.

Kahvaltıyı seçerken vücudunuzu düzgün bir şekilde beslemek için gerekli tüm besinleri dahil etmek önemlidir.

Kaynakça:

  • https://www.bbc.com/future/article/20181126-is-breakfast-good-for-your-health
  • https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/breakfast
  • http://www.shakeupyourwakeup.com/why-is-breakfast-important
  • https://www.huffingtonpost.com.au/2016/07/10/breakfast-can-set-you-up-for-a-happier-positive-day_a_21429436/
  • https://www.myrecipes.com/extracrispy/what-you-should-eat-for-breakfast-to-make-you-happy
Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir önceki yazımız olan Probiyotik Nedir? Probiyotik Faydaları ve Zararları Nelerdir? başlıklı makalemizde probiyotik, probiyotik besinler ve probiyotik faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.