Huzursuz Bacak Sendromu

0

Huzursuz bacak sendromu, hem kadın hem de erkeklerde görülen sinir sistemi hastalığıdır. Hastalık ileri yaşlarda olabileceği gibi herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilir fakat yaş ilerledikçe hastalığın yol açtığı sorunlar da artar. Hastalar, huzursuz bacak sendromunu genelde tarif edemezler. Hastalık, bazı insanlarda ayak ve bacak bölgesinde, bazı hastalarda ise kollarda kaşıntı, ağrı, ürperme ve karıncalanma gibi semptomlarla ilişkilendirilen bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip kişilerde özellikle dinlenirken bacaklarda, ayaklarda ve bazen de kollarda rahatsızlık ortaya çıkar. Hastanın hareketsiz kalması sonucunda hastalıktan etkilenen bölgedeki huzursuzluk hissi de büyük oranda artar. Bu hastalık özellikle gece saatlerinde artış gösterir. Hasta bireylerin yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkiler. Daha çok gece saatlerinde ortaya çıktığından kişide hastalık kaynaklı uyku bozuklukları da görülebilir.

Huzursuz bacak sendromu belirtileri nelerdir?

Belirtiler genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Bacaklar, ayaklar veya kollarda huzursuzluk hissi
 • Bacaklarda istemsiz seğirme
 • Gece saatlerinde artış görülen ağrı veya rahatsızlık hissi
 • Huzursuzluk, ağrı ve rahatsızlıktan dolayı sürekli hareket etme ihtiyacı

Huzursuz bacak sendromu nedenleri nelerdir?

Huzursuz bacak sendromu, çoğu zaman nedeni bilinmeyen yani idyopatik bir şekilde ortaya çıkar. Bazen ise hastalığın ortaya çıkışında hastada bulunan başka etkenler rol oynar. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Genetik- biyolojik yatkınlıklar
 • Hamilelik
 • Nöropati ( sinir hastalıkları )
 • Aşırı alkol alımı
 • Demir eksikliği ve anemiler
 • Omurilik problemleri
 • Antidepresan ve antipsikotik ilaçların kullanımı

Huzursuz bacak sendromu teşhisinin konulması için bireyin hikayesinin bilinmesi gerekir. Kişi, ailesinde bu sendromun olup olmadığına dair bilgi vermeli ve ailesindeki hastalıklar hakkında detaylı bilgi vermelidir. Hastalıktan şüphelenildiğinde nörolojik ve fiziksel muayeneler yapılır. Teşhis konulurken uyku hastalıkları alanında uzman doktorların da hastaları muayene etmesi önem taşır. Bazı elektrofizyolojik testler ve kan tahlillerinden de yararlanılabilir. Tüm bunlardan ve teşhis konulduktan sonra hastalarda tedavi süreci iyi bir şekilde planlanmalıdır.

Huzursuz Bacak Sendromunun Çeşitleri

Huzursuz bacak sendromunun çeşitleri vardır. Bunlar 2 gruba ayrılır:

 • İdyopatik Huzursuz Bacak Sendromu
 • İkincil Tip (Sekonder) Huzursuz Bacak Sendromu.

İdyopatik huzursuz bacak sendromunda hastalığın kaynağı tam olarak bilinemez. Genetik kaynaklı huzursuz bacak sendromu ve ailevi olmayan huzursuz bacak sendromu diye ikiye ayırabiliriz. İkincil Tip (Sekonder) Huzursuz Bacak Sendromu ise kişide bulunan başka bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkar. Bu hastalıklardan bazıları; polinöropati, böbrek hastalığı, parkinson, anemi, gebelik, vitamin veya mineral eksikliği veya bazı romatizmal hastalıklar olabilir.

Bitkisel Çözüm Önerileri

Huzursuz bacak sendromununa iyi geldiği söylenen birkaç bitkisel çözüm vardır. Bu bitkisel tedavi yöntemlerinin çoğu kas gevşetici özelliğe sahiptir ve tamamen doğaldır. Üstelik bunları evinizde de kolayca uygulayabilirsiniz. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu hardal tohumunun bir kür halinde tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Diğer bir önerisi ise soğuk sıkım çörek otu yağını uyumadan önce bacaklarınıza masaj yaparak yedirmeniz. Hindistan cevizi yağı ise kan dolaşımını hızlandırdığından damarları rahatlatan başka bir doğal yöntem. Elma sirkesi, papatya ve nane çayı da bacaklara iyi gelen türden. Dünyaca ünlü doktor Mehmet Öz’ün tavsiyesi de yatmadan önce çarşafın altına bir kalıp lavanta sabunu yerleştirmek. Böylece sabunda yer alan sodyum klorür ciltten vücuda giriyor ve kasları gevşetiyor. Lavanta sabunu, huzursuz bacak sendromundan kaynaklanan rahatsızlığı hafifletir ve sizin geceleri daha rahat uyumanızı sağlar. Bu yöntemleri denemekte fayda var fakat öncelikli olan bir hekime başvurmanızdır.

Huzursuz bacak sendromu, bazı kişilerde psikolojik problemler kaynaklı da meydana gelebilir.

Huzursuz bacak sendromu, sinirlerle ilgili bir probleme bağlı şekilde de ortaya çıkabilir. Bu durumda başvurulacak ilk bölüm bir nöroloji kliniği olmalı. Uykuya dalmakta sorun yaşayan kişiler de bir psikoloğa başvurmalıdır.

Huzursuz bacak sendromu, bazı kişilerde psikolojik problemler kaynaklı da meydana gelebilir. Yapılan tahlil ve tetkiklerde kişinin bacak sinirleri ve damarlarında herhangi bir problem ortaya çıkmayabilir. Böyle bir durumda sendromun psikolojik boyutunun da araştırılması fayda vardır.

Bir psikiyatri uzmanı veya psikolog bu sorunun aşılmasına yardım edebilir. Fakat öncelikle gerekli tıbbi tahlil ve tetkiklerin yapılması gereklidir. Fiziksel veya biyolojik bir sorun yoksa psikoloğa veya psikiyatra başvurulabilir. Kısaca huzursuz bacak sendromunun belirtilerini taşıyorsanız öncelikli olarak bir ortopedi veya nöroloji uzmanına gitmenizi öneririz. Bu hastalık dışarıdan görüldüğü gibi kolay olmadığı gibi kişinin yaşam kalitesini de önemli ölçüde düşürür.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Huzursuz bacak sendromunda hastalığın çeşidinin belirlenmesi oldukça önem taşır. Hastalığın çeşidine göre tahliller ve tedaviler uygulanır. Hastalığın altında demir eksikliği, anemi gibi bir sorun varsa öncelikle bu sorunun giderilmesine yönelik bir tedavi planı uygulanmalıdır. Örneğin demir eksikliği olan kişiye demir takviyesi yapılmalı ve öncelikle sorunun kökeni halledilmelidir. Bu aşamada doktorun teşhisi çok önemlidir. Bunun dışında egzersiz, sıcak ve soğuk kompres, masaj, ilaç tedavilerinden de yararlanılabilir.

Tedavi sırasında doktorun söylediklerine harfiyen uyulmalı ve ilaç tedavisi varsa ilaçlar eksik edilmemelidir.

Huzursuz bacak sendromu rahatsızlığında beslenme de oldukça önem taşır. Kişi, kafeinden mutlaka uzak durmalıdır. Gerekirse bir diyetisyen eşliğinde kontrollü diyet yapmalıdır.Aynı zamanda stresten de uzak durmalıdırlar. Sigara içmemeli ve çok uzun süreler hareketsiz kalmamalıdır. Eğer siz de bu gibi durumlardan muzdaripseniz bir doktora başvurmanızda fayda var. Geceleri huzursuzluk ve rahatsızlıktan dolayı uyuyamamak, iş yerinde bacaklarınızda ağrı çekmek ve onları sürekli hareket ettirmek gibi durumlar oldukça sinir bozucudur ve günlük hayatı da işgal eder. Tedavi sırasında doktorun söylediklerine harfiyen uyulmalı ve ilaç tedavisi varsa ilaçlar eksik edilmemelidir. Tedavi süreci hassas bir süreç olmakla beraber programa uyulduğu takdirde başarı oranı da yüksektir. Tedavi olarak yaşam kalitenizi arttırma olasılığınız da oldukça fazladır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.