İnsülin Direnci

0

Bu makalemizde insülin ve insülin direnci hakkında araştırmalarımızı sunmayı amaçlıyoruz. İlk olarak insülin başlığını ele alacağız.

İnsülin nedir ?

İnsülin, kanda dolaşan glikozun hücrelere girmesine ve kullanılmasına yardımcı olan hayati bir hormondur.

Pankreas tarafından üretilen insülin hormonu kandaki fazla glikozun vücutta yağ olarak depolanmasını da sağlar.

Glikoz yenilen yiyeceklerden gelir. Özellikle karbonhidrat içeren yiyecekler yendiğinde kan şekeri yükselir. Pankreastaki uyarı alan hücreler bu artışı algılar. İnsülin hormonunu üretir.

Amaç yükselen kan şekerini normal aralıklarda tutmak için düşürmektir. İnsülin seviyelerinin çok düşük veya çok yüksek olması durumları beraberinde kan şekerini de etkiler. Sağlık sorunları gelişebilir.

İnsülin direnci nedir ?

İnsülin direnci, vücut hücrelerinin insülin hormonuna karşı dirençli hale geldiği durumdur. Pankreas, kan şekerini normal aralıklarda tutabilmek için daha fazla insülin hormonu üretmeye başlar.

Zamanla, yükselen kan şekeri direncin etkisiyle birlikte normal seviyelerde tutulamamaya başlayabilir.

Yükselen kan şekeri ve insülinin etkisiyle karaciğer hücreleri fazla kan şekerinin vücut yağı olarak depolanması için uyarılar gönderecektir. Böylelikle kilo alımı gerçekleşebilir.

Kan şekeri düzeyi düşük olduğunda, örneğin açlık durumunda veya enerji gerektiren aktiviteler yapıldığı sırada vücudun şekere ihtiyacı olduğu durumlarda karaciğer depolarından serbest bırakır.

İnsülin direncine ne sebep olur ?

Araştırmalarımıza göre, sebep nedenlerden biri karın bölgesindeki yağlanmanın artışıdır. Bu durumun sebebi vücuttaki yağ hücrelerinin insüline yanıt vermesinin azalması veya durdurmasıdır.

Yağ birikiminin ana nedenleri arasında aşırı beslenme, kilo alımı ve hareketsizlik sebepleri vardır. Bu tip durumlar, insülin direnci riskini arttırır.

Fazla kilolu bireyler insülin direncine sahiptir diye kesin bir kanı yoktur. Bireyin insülin direncine sahip olması için tek kriter fazla kilolu olması değildir. Genetik faktörler, yaşam tarzı, yaş, aile öyküsü de etkilidir.

Doğal yollardan insülin direnci nasıl azaltılır ?

Genetik faktörlere müdahale olmasa da, yaşayış tarzı ve beslenme alışkanlıklarında bir takım değişiklikler yapılması insülin direncinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

  • Fiziksel aktiviteler: Fiziksel aktiviteler sırasında vücut hücrelerinde enerji açığı meydana gelir. Kan şekeri azalır. İnsüline daha duyarlı hale gelir ve direnç azalmaya başlar.
  • Sağlıklı beslenme: Meyve, sebze, kepekli, tahıllı, lifli yiyecekler, baklagiller vitamin ve mineral içerir. Fındık, badem ve balık sağlıklı yağlar içerir. Aynı zamanda ekmek, patates, pirinç, hazır meyve suları gibi yüksek kalorili karbonhidrat içeren besinleri ve yağlı gıdaların tüketimini azaltmak insülin direncinin azaltılmasında önemlidir.
  • Stresi azaltmak: Strese bağlı olarak bireyin aşırı beslenmeye eğilimi artabilir. Bu yüzden stresten kaçınmak insülin direncinin azaltılmasında etkili olabilir.

Makalemiz herhangi bir tıbbi bilgi ve tavsiye içermemektedir.Bu bilgiler araştırma sonucu elde edilmiştir.

Kaynakça:

  • https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/what-is-diabetes/prediabetes-insulin-resistance
  • https://www.webmd.com/diabetes/insulin-resistance-syndrome
  • https://www.medicinenet.com/insulin_resistance/article.htm
  • https://www.diabetes.co.uk/insulin-resistance.html
  • https://www.endocrineweb.com/conditions/type-2-diabetes/insulin-resistance-causes-symptoms

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.