Lenf Bezleri: Savunma Mekanizmamız

0

Bağışıklık Sistemimizin vücudumuz için hayati önem taşıdığını hepimiz az çok biliyoruz. Peki bu sistemin kahramanlarını biliyor muyuz? Gelin inceleyelim.

Vücudumuzda dev bir savunma sistemi vardır. Lenfatik Sistem de bunun bir parçasıdır. Bağışıklık Sistemi ile birlikte görev yapar.

Lenfatik Sistem Nedir?

Lenfatik Sistem tüm vücudumuza yayılmış savunma hattıdır. Tek bir organ veya doku olmayıp lenf bezleri ve lenf damarlarıyla birlikte tüm vücutta görev yapar. Lenf Sistemi çok bilinmese de vücudumuz için çok önemlidir. Vücudumuzda dolaşan kanın iki katı kadar lenf sıvısı vardır. B ve T hücreleri ve beyaz kan hücreleri lenf sıvısında yabancı hücrelerle savaşan piyonlarımızdır.

Lenf Sistemi, vücudu toksinlerden arındıran bir organ ve doku ağıdır. Lenf damarlarından ve lenf bezlerinden oluşur. Lenf bezleri (lenf düğümleri), dalak, timüs bezi, mide-bağırsak sisteminde bulunan bulunan tüm lenfatik dokular ( örneğin ince bağırsakta bulunan Peyer-Plakları), boyun bölgesinde bulunan dokular (örneğin bademcik, dil, geniz) lenfatik organlardır ve bu sistemi meydana getirirler.

Lenf Bezleri Nedir?

Lenf bezleri genel olarak vücuda yayılmış olsalar da bazı yerlerde yoğunlaşmışlardır. Çene ve koltuk altları, boynun iki tarafı, kasık, ense ve karın bu yerlerdendir. Lenf damarlarından oluşan dolaşım ağına bağlanmış mercimek-fasulye şeklinde bulunan minik yüzlerde lenf düğümü bağlıdır.

Lenf bezleri (düğümleri), sorumlu olduğu bölgeden geçen lenf sıvısının geçişinin kontrol edilmesinden ve sıvının filtrelenmesinden sorumludur. Yani lenf sıvısı lenf bezlerinde temizlenir, yabancı maddelerden ve olası hastalık yapabilecek hücrelerden uzaklaştırılır.

Lenf Bezlerinin Görevleri

Lenf Bezlerinin birincil işlevi, enfeksiyonu tanımlamak ve onunla savaşmak için lenf sıvısını filtrelemesidir. Bunu yapması için beyaz kan hücrelerinden biri olan lenfositler bulunur ve lenfositler B ve T hücrelerini içerir. Bunlar dolaşım sistemi boyunca dolaşırlar ve lenf düğümlerine geldiklerinde görevlerine başlarlar.

B hücreleri antikor üretir. Her antikor, bağlanabileceği önceden belirlenmiş hedefe, bir antijene sahiptir. Bunlar kan dolaşımı boyunca dolaşırlar ve bu hedefi bulurlarsa, antikorlar ona bağlanır ve bağışıklık tepkisini uyarırlar. Vücutta dendtrit hücreler gibi bazı antijen sunan hücreler lenf sistemine ve sonra da lenf bezlerine girer. Antijeni T hücrelerine sunarlar ve uygun T hücresi reseptörüne sahip bir T hücresi varsa aktive olurlar. Bu sayede yabancı moleküller uzaklaştırılır.

Vücudumuzun her yerine yayılmış ve birbirine bağlı bir ağ oluşturan lenf bezleri zararlı maddeleri fark ederek ortadan kaldırmaya çalışır. Enfeksiyon veya hastalık durumunda şişerler ve bu bize bir uyarıdır. Yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu haber verir.

Lenf Bezleri Neden Şişer?

Lenf bezi şişmesi enfeksiyona bağlı oluşan bir durumdur. Kanser ve bağışıklık sistemi bozuklukları da bu durumu oluşturabilir. 

Lenf bezi şişmesine neden olan enfeksiyonlar şöyledir;

•    Soğuk algınlığı ve grip,
•    Tüberküloz,
•    Ağız içi yaraları,
•    Beze humması,
•    Kızamık,
•    Bademcik iltihabı,
•    Frengi,
•    Kulak iltihabı,
•    Diş eti iltihabı,
•    AIDS, şeklindedir.

Enfeksiyona bağlı lenf bezi şişmelerinde hangi bölgede enfeksiyon varsa şişlik o bölgede ortaya çıkar.

Lenf bezleri büyümesi olarak da adlandırılan lenf bezi şişmesinin diğer nedenleri şöyledir;

•    Lupus, İmflamasyon, Romatoid artrit gibi bağışıklık sistemi hastalıkları,
•    Kanser türleri(lösemi, lenfoma gibi kan kanserleri ve diğer kanserlerin organlara yayılması),
•    Lipid depo hastalıkları,
•    Sarkoidoz,
•    Transplant organ reddidir.

Lenf bezlerinin şişmesi her zaman hastalık göstergesi değildir. Çene altındaki 1 cm’den küçük lenf bezleri ve kasıklardaki 2cm’den küçük lenf bezleri normal kabul edilebilir.

Lenf Bezleri Neden Ağrır?

Hayati organların etrafında bulunun lenf bezlerinin ağrıması oldukça tehlikeli durumların habercisi olabilir. Basit bir enfeksiyon hastalığı da olabilir tümör gibi ciddi bir sorun da. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Lenf Sağlığınız İçin Yapabileceğiniz 5 Öneri

  • Egzersiz ve Yürüyüş

Lenfatik sistemi harekete geçirmenin en iyi yolu egzersizdir. En etkili egzersiz rebounding yapmaktır. Rebounding, bir trambolinde atlamak olarak özetlenebilir. Günde 10-20 dakika yapmayı deneyin. Yürüyüş ise vücudu hareket ettirip akciğerleri çalıştırmak için önemlidir.

  • Kızılötesine yakın sauna

Sauna vücudun ter yoluyla toksinlerden kurtulmasına yardım eder. Sirkülasyon, toksinlerin atılması, dokuların iyileşmesi ve ısı beraber çalışarak lenfatik sisteme yardımcı olurlar.

  • Yin Yoga

 Yin Yoga 3-10 dakika boyunca belli bir pozisyonda kalmanızı gerektirir. Yerçekiminde yaşadığımız bu değişim lenfatik sistemin açılmasına yardımcı olabilir.

  • Hidroterapi duşları

 Hidroterapi duşları sıcak ve soğuk suyun geçişli olarak kullanıldığı duşlardır. Duşunuzun sonuna doğru, ısıyı hızlı bir şekilde sıcak-soğuk olarak değiştirin.

Susuzluk lenfatik sistemde tıkanmanın en büyük sebeplerinden biridir. Bolca su içmeye özen gösterin. Ayrıca, işlenmiş gıdaları tüketmemeye dikkat ederek toksinlerin vücudunuza girmesini önleyebilirsiniz. Kışın sıcak içecekler ve çorba tüketin, yazın da serinletici besinler deneyin. Taze meyveleri mideniz boşken tüketmeye çalışın.

Kaynakça:

  • https://www.kinderkrebsinfo.de/hastalklar/lenfomlar/lenfatik_sistemin_yaps_ve_ilevi/lenf_dueuemleri/index_tur.html
  • https://www.cnnturk.com/iyilik-saglik/beslenme/sagligin-cok-bilinmeyen-belirleyicisi-lenf-sistemi?page=1
  • https://www.e-psikiyatri.com/lenf-bezleri
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Lymph_node

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.