Maydanoz: Güçlü Antioksidan Kaynağı

0

Maydanoz hayatınızın neresindedir? Çoğunlukla hepimiz et ve balık yemeklerinin üstünde son bir dokunuş olarak serpiştiririz maydanozu. Salatalarımızı süsleriz, sunumu güzelleştiririz. Peki ne kadar besleyici bir bitki olduğunu biliyor muyuz? Birçok mutfak kullanımının yanı sıra maydanoz son derece besleyicidir ve sağlığımızı olumlu yönde etkilemede oldukça güçlüdür. Bu yazımızda bu etkileyici bitkinin lezzetini ve sağlığa olan yararlarını anlatacağız.

Maydanoz Nedir?

Maydanoz, Akdeniz’e özgü çiçekli bir bitkidir. En yaygın iki tür Fransız kıvırcık yaprak ve İtalyan düz yapraktır. Eski zamanlarda birçok hastalık tedavisinde kullanılmıştır. Bugün ise taze bir mutfak bitkisi veya kuru baharat olarak yaygın kullanılmaktadır. Parlak yeşil renktedir ve birçok yemek tarifiyle iyi eşleşen hafif acı bir tadı olan bir bitkidir. İşte etkileyici sağlık faydaları ve kullanımı!

Zengin Besin Değeri

Yapılan araştırmalara göre maydanozu besin değerini değerlendirildiğinde 100 gramında;

 • 37 kcal kalori
 • 2.8 gr karbonhidrat
 • 3.4 g lif
 • 3.4 g protein
 • 0.6 g yağ
 • 302.0 IU A vitamini
 • 188.9 g C vitamini
 • 526.0 mg potasyum
 • 146.0 mg kalsiyum
 • 4.8 mg demir bulunmaktadır.

A vitamini, bağışıklık sistemi ve göz sağlığınızda önemli rol oynayan temel bir besindir. Ayrıca, cildiniz için önemlidir ve akne gibi cilt problemlerini iyileştirebilir.

Maydanoz ayrıca kemik ve kalp sağlığını destekleyen bir besin olan K vitamini kaynağıdır. Günde 8 gram yani yaklaşık iki yemek kaşığına denk gelen maydanoz miktarı günlük almanız gereken K vitaminini fazlasıyla karşılamaktadır. Kemik ve kalp sağlığındaki rolünün yanı sıra, K vitamini aşırı kanamayı önlemeye yardımcı olabilecek uygun kan pıhtılaşması için gereklidir.

Ayrıca maydanoz, kalp sağlığını iyileştiren ve bağışıklık sisteminiz için hayati önem taşıyan bir besin olan C vitamini bakımından oldukça zengindir. C vitamini, hücrelerinizi serbest radikaller adı verilen kararsız moleküllerin neden olduğu hasarlardan koruyan güçlü bir antioksidan görevi de görür.

Dahası, maydanoz magnezyum, potasyum, folat, demir ve kalsiyum besinleri için iyi bir kaynaktır.

Güçlü Antioksidan Kaynağı

Maydanoz, sağlığınıza fayda sağlayabilecek birçok güçlü antioksidan içerir. Antioksidanlar, serbest radikaller olarak adlandırılan moleküllerden hücresel hasarı önleyen bileşiklerdir. Vücudunuz optimal sağlığı korumak için sağlıklı bir antioksidan dengesi ve serbest radikaller gerektirir.

Maydanozdaki ana antioksidanlar:

 • Flavanoidler
 • Karotenoidler
 • C vitamini

İlginçtir, kurutulmuş maydanoz antioksidanlarda taze dallardan daha yüksek olabilir. Aslında bir çalışma, kurutulmuş bitkinin taze muadilinden 17 kat daha fazla antioksidan içeriğine sahip olduğunu buldu.

Maydanozun Faydaları

Maydanozun faydaları saymakla bitmez. Bünyesinde barındırdığı sayısız vitamin ve mineraller ile sağlığa etkisi oldukça önemlidir. Üstelik birçok tüketim şekli de vardır. Yemeklere lezzet kattığı gibi, maydanoz çayı ve maydanoz kürü olarak da tüketilmektedir. Öncelikle faydalarıyla başlayalım.

Kan Şekerini Düşürmede Etkilidir!

Diyabetin yanı sıra, sağlıksız bir diyet ve egzersiz eksikliğinden dolayı yüksek kan şekeri seviyeleri oluşturabilir. Yüksek kan şekeri, insülin direnci, diyabet, kalp hastalığı ve metabolik sendrom gibi sağlık komplikasyonları riskinizi arttırabilir. Yapılan çalışmalara göre; maydanozda bulunan antioksidanların yüksek kan şekeri düzeylerini etkili bir şekilde azaltabileceğini düşündürmektedir.

Dengeli bir beslenmenin yanı sıra, yemeklerinize maydanoz eklemek sağlıklı kan şekeri seviyelerini desteklemeye yardımcı olabilir.

Kalp Sağlığını Destekler!

Kalp krizi ve felç gibi kalp rahatsızlıkları dünya çapında yaygın görülen hastalıklardandır. Maydanoz, kalp hastalığı risk faktörlerini azaltarak kalp sağlığına fayda sağladığı bulunan karotenoid antioksidanlar da dahil olmak üzere birçok bitki bileşiği içerir. Karotenoid bakımından zengin beslenmenin kronik inflamasyon gibi kalp hastalığı risk faktörlerini, ayrıca yüksek tansiyon ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini iyileştirdiği gösterilmiştir.

73.286 hemşire üzerinde yapılan 12yıllık bir çalışma beslenme karotenoidleri ile koroner arter hastalığı oranı arasında ters bir ilişki olduğunu göstermiştir. 18 yıla kadar takip edilen 13.293 kişide yapılan bir başka büyük çalışma, daha yüksek kan seviyesine sahip karotenoidleri olanların, daha düşük karotenoid seviyelerine göre daha düşük kalp hastalığı ölüm oranlarına sahip olduğunu gözlemlemiştir.

Maydanoz ayrıca kalp sağlığınıza faydalı olabilecek güçlü bir antioksidan olan C vitamini içerir. 13.421 kişide yapılan bir araştırma, en yüksek C vitamini alımına sahip olanların, en düşük alımlılara kıyasla önemli ölçüde azalmış kalp hastalığı riskine sahip olduğunu göstermiştir.

Daha Güçlü Kemikler için Vazgeçilmez!

Kemiklerinizin sağlıklı ve güçlü kalması için çeşitli miktarlarda belirli vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Maydanoz, kemik sağlığı için gerekli bir besin olan K vitamini ile doludur. K vitamini, osteoblast adı verilen kemik yapıcı hücreleri destekleyerek daha güçlü kemiklerin oluşmasına yardımcı olur. Bu vitamin ayrıca kemik mineral yoğunluğunu arttıran bazı proteinleri aktive eder.

Kemik yoğunluğu önemlidir, çünkü daha düşük kemik mineral yoğunluğu, özellikle yaşlı erişkinlerde artmış kırık riski ile ilişkilidir. Bir çalışma, daha yüksek K vitamini alımının% 22 daha düşük kırık riski ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Bu nedenle, maydanoz gibi yiyecekleri yemek kemik sağlığına fayda sağlayabilmektedir.

Böbrek Sağlığına Yardımcı Olabilir!

Böbrekleriniz, kanınızı sürekli olarak filtreleyen, atıkları ve ekstra suyu temizleyen, daha sonra idrarla atılan önemli organlardır. Maydanozun, flavonoidler, karotenoidler ve C vitamini de dahil olmak üzere antioksidanları nedeniyle anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Maydanozun anti-enflamatuar özellikleri, idrar pH’ını düzenleme ve kan basıncını düşürme yeteneği ile birlikte böbreklerinizi sağlıklı tutmaya ve böbrek taşı riskinizi azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Maydanoz, kan akışını iyileştiren ve yüksek tansiyonu düşüren kan damarlarını genişletmeye yardımcı olan nitrat bakımından yüksektir. Araştırmalar maydanoz gibi nitrat bakımından zengin gıdaların sağlıklı kan basıncı seviyelerini korumaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Kısaca belirtecek olursak, maydanoz, iltihapla savaşarak ve yüksek tansiyonu ve böbrek taşı riskinizi azaltarak böbreklerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

Kanserle Savaş Maddelerini İçerir!

Maydanoz, antikanser etkilerine sahip olabilen bitki bileşikleri içerir. Oksidatif stres – antioksidan ve serbest radikal seviyelerindeki dengesizlik ile karakterize edilen bir durum kanser de dahil olmak üzere bazı kronik hastalıkların gelişimi ile ilişkilidir.

Maydanoz, özellikle vücudunuzdaki oksidatif stresi azaltan ve belirli kanser riskinizi azaltabilen flavonoid antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengindir. Örneğin, yüksek diyette flavonoid alımı kolon kanseri riskini% 30’a kadar azaltabilir.

Bir çalışma, C vitamini miktarını günde 100 mg arttırmanın, genel kanser riskini% 7 azalttığını bulmuştur. Ayrıca, diyetteki C vitamini miktarını günde 150 mg arttırmak, prostat kanseri riskini% 21’e kadar düşürebilir.

Diyette Maydanoz Faktörü

Maydanoz, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olmanın aksine karbonhidrat ve yağ bakımından fakirdir. Yani kalorisi düşük bir bitkidir. Bu diyette maydanoz kullanmak için oldukça önemlidir. Düşük kalorili olmasının yanı sıra içerdiği antioksidanlar sayesinde ödem atmada, adet dönemi ağrılarında ve süreci kolaylaştırmada, böbrek sağlığında rolü büyüktür.

Yağ yakımını hızlandırma etkisi uyurken bile devam eden maydanoz, pek çok beslenme uzmanının diyetinde bulundurduğu bir bitkidir. Yağ yakıcı özelliklerinin yanı sıra karaciğerde oluşan yağlanmayı da önlemede etkili olan maydanoz, diyet kullanımında bir kür hazırlanarak tüketilmektedir. Peki nasıl hazırlanıyor bu kür?

Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır?

İki türlü hazırlanabilmektedir: Demleme ve robotta çekme yöntemi.

Demleyerek Çayını Yapma

Genel olarak önerilen yarım demet maydanozun 400 ml su ile birlikte kaynatılmasıdır. Ancak maydanozun taze ve yeşil olması önemlidir. Varsa kahverengi sapları da kesilmelidir. 2-3 dakika kaynatıldıktan sonra limon ile tatlandırabilirsiniz.

Mutfak Robotunda Çekerek Kür Yapma

Bir su bardağı oda sıcaklığındaki su, yarım limonun suyu ve 10-15 dal maydanozu mutfak robotunda çekerek elde edilen yeşil içecektir.

Maydanozun ömrünü uzatmak için, nemli bir kağıt havluya sarıp buzdolabında kapalı bir kapta saklayabilirsiniz.

Maydanozu beslenme rutininize eklemek çok kolay!

Maydanoz son derece çok yönlü ve ucuz bir lezzet seçeneğidir. Kurutulmuş versiyonu çeşitli tariflerde bir bileşen olarak kullanabilirsiniz. Çorba, güveç ve domates soslarının lezzetini artırabilir. Ayrıca, İtalyan esintili tariflerde genellikle diğer bitkilerle birleştirilir.

Taze maydanoz, ev yapımı salata sosları, marinatlar ve deniz ürünleri tariflerine de harika bir ektir. İşte sizin için birkaç ipucu:

 • Taze veya kurutulmuş maydanoz yapraklarını bir somon balığı tabağının üzerine serpiştirebilirsiniz.
 • İnce doğranmış yapraklarını salata soslarınızla karıştırabilirsiniz.
 • Makarnalarda ve çorbalarda garnitür olarak kullanabilirsiniz.
 • Çam fıstığı, zeytinyağı, parmesan peyniri ve taze maydanoz ile pesto sosu yapabilirsiniz.
 • Ev yapımı pizzaların üstünü süsleyebilirsiniz.
 • Et yemeklerini lezzetlendirmek için kullanabilirsiniz.

Maydanozun Zararları

Her şeyin fazla kullanımında sıkıntılar oluşabileceği gibi maydanozda da bu durumlar gerçekleşebilir. Ancak en riskli durum kan inceltici ilaç kullanan bireyler içindir. Maydanozda bulunan K vitamini kan pıhtılaşmasında kilit bir rol oynar. Birbirine ters etki eden bu iki durumu kontrol altında tutmak gerekir.

Tek bir yiyecek ya da besin grubu sağlık için olumlu etkilerinden yararlanmak için yeterli değildir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşamın yolu çeşitli besin gruplarınızı yeterli oranlarda aldığınız bir beslenme rutinidir.

Kaynakça:

 • https://www.medicalnewstoday.com/articles/284490#nutrition
 • https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-792/parsley
 • https://www.healthline.com/nutrition/parsley
 • https://www.healthline.com/nutrition/parsley-benefits

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.