Meditasyon

0

Meditasyon kelimesini son zamanlarda sık sık duyar olduk. İnsanlar artık bu konuya daha çok meraklı ve ilgililer. Hayatımızın bu kadar hızlı ve yoğun bir tempoda akmasına karşın kendi içimize dönme, düşüncelerimizi yavaşlatma isteği duyuyoruz.

Kendimizi dinlemek, aslında içinden geçenin ne olduğunu bilmek için kendimize bu vakti ayırmamız gerekmektedir. Meditasyonun temeli de buradan gelmektedir.

Meditasyon nedir ?

Meditasyon Latince meditatio kelimesinden türetilmiştir ve bir şeyi gözden geçirme, üzerinde düşünme gibi anlamlara gelmektedir. Üzerine araştırmalar yapıldığında binlerce meditasyon tekniği, nefesli, nefessiz, ışıklarla veya renklerle yapılan meditasyonlar ve daha bir sürü çeşit bulabilirsiniz. Bunlar aslında meditasyonun temeli uygulandıktan sonra üstüne yapılan imgeleme çalışmaları olarak görülmektedir.

Tüm kültürlerde meditasyonun özü aynıdır.  Binlerce yıldır uygulanan meditasyon yaşamın kutsal ve mistik güçlerinin anlaşılmasını derinleştirmeye yönelik ortaya çıkmıştır. Günümüzde ise doktorlar tarafından da hem ruhsal hem fiziksel rahatlamaya ve stresin azaltılmasına yönelik tarafından tavsiye edilmektedir.

Strese Karşı Panzehir: Meditasyon

Öncelikle meditasyon asla bir inanç sistemi değildir. Dünya genelinde en saygın bilimsel kurumlarca yararları kanıtlanmış olan, beden, ruh ve zihnin eş zamanlı fayda gördüğü bir şifalandırma yöntemidir. Bu araştırmalar çağımızın en önemli hastalık kaynaklarından biri olan strese karşı düzenli olarak meditasyon yapıldığında sağladığı faydaları ve beyinde oluşan nöro-plastiside değişimini kanıtlamaktadır.

Nöro-plastiside değişimi ise beyindeki nöronların birbiriyle iletişimin hızlanması ve beyin kimyasının olumlu anlamda değişim göstermesine yol açmaktadır. Düzenli olarak her gün vakit ayırdığınız meditasyon sizi kısa bir vakitliğine de olsa stresten uzaklaştırıp iç huzurunuzu size geri verebilir ve böylece günün devamına daha sakin devam edebilirsiniz.

Bir zihin boşaltma tekniğidir!

Meditasyon temelde tamamen zihni rahatlatmayı amaçlar. Teorik bilgiler gözünüzü korkutmasın, pratiği gayet kolaydır. Ve herkes uygulayabilir. En basit olarak bunu da açıklayacağız ama önce nedir zihin boşaltmak onu açıklayalım.

Her gün zihnimiz onlarca düşünceyle dolar. Geçmişteki pişmanlıklara dair ya da geleceğe duyulan kaygı bizi o anda yaşamaktan uzağa atar. Yaşadığımız o anın farkına varamadığımızda zamanı yakalayamayız ve bu döngü bize stres olarak döner. Oysa meditasyon yaparken bu döngüyü değiştirebiliriz. Kafamızın içinde dönüp duran bu düşüncelerin peşinde koşmak yerine onlara gitmesi için izin veririz.

Bugüne ve tam o ana odaklanıp geri kalan her şeyi gönderip zihnimizi boşaltırız. İşte tam bu anda derin bir huzura ve farkındalığa kavuşuruz. Tam bu derin öze temas ettiğimizde, ruhunuzdan bilincinize bir akış, bir aydınlanma, bir farkındalık akar ve hayata dair bir farkındalık, uyanış ve berrak bir bakış kazanırsınız.

Aslında hep orda duran ama önünde buğulu bir cam olduğu için göremediğiniz bir şey gibi düşünün. Meditasyon size berrak bir cam sunar. Kendinize karşı “yargılayan” biri değil sadece “gözlemci” olmayı sağlar.

Meditasyon seansı bittiğinde ise kavuştuğunuz sakinlik, huzur ve denge hissi ise gün boyunca sizinle devam eder. Daha sabırlı, hoşgörülü ve öz farkındalığı yüksek olarak devam edersiniz. Daha iyi bir hayal gücüne sahip olabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin 7 Kolay Adımda Meditasyon

Öncelikle meditasyonda “yanlış” deneyim diye bir şey yoktur. Tek bir kuralı vardır o da kendini rahat bırakmak ve zihninde hiçbir düşünce bulundurmamaktır.

1- Rahat Bir Yere Oturun

Kendinize kolayca erişebileceğiniz ve sizi rahatsız edebilecek her şeyden uzak bir yer belirleyin. Sizi iyi hissettiren bir yer olmalıdır. İsteğe bağlı olarak mum veya tütsü yakabilirsiniz.

2- Bir Zaman Sınırı Belirleyin

Meditasyon için ortalama süre 20-30 dakika olarak belirlenmiştir. Ancak yeni başlayanlar için o kadar uzun süre durmak biraz zor olabilir. O yüzden 5 veya 10 dakika ile başlamak idealdir.

3-Rahatça Oturun

Burada önemli olan oturduğunuz yerde rahat hissetmektir. Genelde bağdaş kurularak yapılır ancak başka bir pozisyonlarda da yapabilirsiniz. Sadece sabit bir konumda ve meditasyon süresince kafanızın rahat olacağı bir şekilde oturuyor olmanız yeterlidir.

4- İçinize dönün ve nefesinizi izleyin

Meditasyonun en önemli kısmı budur. Rahat bir şekilde otururken derin derin nefesler alın ve dikkatinizi sadece nefesinizde toplayın. Aldığınız nefesi nerede hissediyorsunuz? Göğsünüzde mi? Karnınızda mı? Nefesinizin geçtiği yerleri izleyin.

5-Vücudunuza Odaklanın

Nefes alıp verişlerle zihnimizi rahatlattık. Şimdi vücudumuzda sıra. Başınızdan başlayarak ayaklarınıza kadar gergin hissettiğiniz her yeri yavaşça gevşetin.

6- Düşüncelerinizi İzleyin

En ilginç adım da bu kısımda. Kendinizi rahatlattınız, zihniniz boş ve vücudunuz rahat. Tamamen böyle de devam edebilirsiniz. Fakat eğer aklınızda olan sorunlara çözüm bulmak istiyorsanız bu adımı yapabilirsiniz. Düşüncelerinize dışardan bir göz olarak bakın. Sadece izleyin. Düşüncelerinizin ortaya çıkarabileceği herhangi bir duyguya bağlanmadan sadece gözlem yapın. Zihninizin başladığınız noktadan çok ayrı bir yere gittiğinizi farkettiğinizde dikkatinizi yeniden kalp merkezinde toplayın. Kendinize nazik olun ve yargılamayın.

7- Meditasyonu Bitirin

Hazır olduğunuzda bakışlarınızı hafifçe kaldırın, gözleriniz kapalıysa yavaşça açın. Bir dakikanızı ayırın ve etrafınızdaki sesleri dinleyin. Vücudunuzun o anda nasıl hissettiğine dikkat edin, düşüncelerinizin ve duygularınızın farkına varın.

İşte bu kadar! İlk yaptığınız seanslarda işe yaramıyor ya da bir şey fark etmiyor gibi hissedebilirsiniz. Pes etmeyin ve kendinize şans tanıyın. Düzenli olarak her gün yaptığınızda hayatınızdaki olumlu etkiyi kısa sürede fark edeceksiniz 😊

Makalemiz herhangi bir tıbbi bilgi ve tavsiye içermemektedir.Bu bilgiler araştırma sonucu elde edilmiştir.

Kaynakça:

  • https://indigodergisi.com/2013/03/meditasyonun-temeli-meditasyon-nedir-ve-nasil-yapilir/
  • https://www.thelifeco.com/tr/blog/yeni-baslayanlar-icin-6-basit-adimda-meditasyon/
  • https://www.yukselencag.com/Meditasyon/Meditasyon-Nedir
  • https://www.mindful.org/how-to-meditate/
  • https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/meditation/in-depth/meditation/art-20045858

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.