Mevsim ve Cilt Tipine Göre Özel Bakım Tavsiyeleri

0

Cilt bakımı birçok insanın çok önem verdiği konulardan birisidir. İnsanlar kendi dış görünümünün iyi olmasını ister ve bu en doğal hakkıdır. Özellikle insan cildi içinde bulunduğu mevsimlere göre etkilenir. Bu etkilenme sonucunda cilt farklı sorunları yaşayabilir. Özellikle mevsimlere göre oluşan cilt sorunlarını önlemek için bu konuda tedbirleri almak uzun vadede tercih edilebilir. Ayrıca kış mevsiminde ciltler soğuğa maruz kaldığı için cilt bu durumdan olumsuz etkilenir. Cildin soğuğa maruz kalmasıyla birlikte ciltte kuruluk durumu oluşabilir. Soğuk hava şartlarını önlemek için vücut birtakım çalışmalar yapar. Bu durum vücudun nem kaybetmesine neden olabilir. Ayrıca cilt yüzeyinde kızarıklık, yanma ve kaşıntı gibi durumların görülmesi mümkün hale gelebilir.

Özellikle kadınlarda göz çevresinde oluşan kuruluk daha sonra tahrişe neden olabilir. Birçok kişinin şikayet ettiği konulardan birisi göz çevresinde koyulaşmadır. Göz çevresinde yaşanan koyulaşma nedeniyle kişiler olması gerekenden daha yaşlı gözükebilir. Özellikle kuruyan cildin neden olduğu birçok sorun kişilerde daha sonra egzama oluşumlarını tetikleyebilir. Bu nedenle uygun bakım rutinlerini tekrarlamak önemlidir. Özellikle kış aylarında özel cilt bakımı uygulayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Kuru Olan Cilt İçin Çözüm

Kuru cildi olan kişiler özellikle kış aylarında büyük sorun yaşar. Bu cilt tipine sahip olan kişilerin cildi adeta kupkuru olur. Özellikle nisan ve mayıs aylarına kadar bu cilt tipine sahip olan kişiler büyük sorun yaşar. Bu nedenle ciltlerin nemli tutulması gerekmektedir. Kuru ciltler için bakım önerilerini dikkate alarak işlemlere başlayabilirsiniz.

  • Cildinizin nemli kalmasını sağlayın ve cildinizi kuru tutan ürünlerden kaçının.
  • Özellikle anibakteriyel sabunlardan uzak durun.
  • Tonik kullanımını tercih etmeyin.
  • Nemlendirici sürdükten sonra yaz-kış güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmeyin.

Hassas Ciltler için Çözüm

Hassas cilt tipine sahip olan kişilerin damarları çok incedir ve kendisini gösterir. Özellikle çok sık kızaran bir cilt tipidir. İçinde bulunduğu duruma hemen reaksiyon gösteren bir cilt tipidir. Bu cilt tipi genellikle alerjik bir yapıya sahiptir. Bu cilt tipine kişiler alkolsüz tonik kullanabilir. Bunun yanı sıra hassasiyet giderici bakım kremleri tercih edilebilir. Özellikle ürün seçerken dikkatli olunması gerekmektedir. Mevsime göre ürün seçerken kişiler ilk olarak ürünü kulak arkasına deneyimleyebilir. İlgili ürünü 3 gün denedikten sonra herhangi bir problemle karşılaşmazsınız ürünü kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yağlı Ciltler için Çözüm

Yağlı cildin görünüm epey parlak ve yağlıdır. Özellikle siyah noktalara ve sivilcelere müsait olan bir cilt tipidir. Yağlı ciltlerde özellikle problemsiz olanlarda gözenekler açık ve nem oranı normaldir. Bu şekilde olan cilt tipinde çok hafif nemlendirme ve alkollü tonik kullanılabilir. Ayrıca ara ara sıkılaştırıcı maskeler kullanılabilir. Yağlı ve hassas cilde sahip olan kişilerin cildi nemsizdir. Bu nedenle buna uygun olarak bir bakım rutini düzenlemelidir. Bu cilt tipine sahip olan kişiler nemlendirici kreme ve hassasiyet giderici kremlere önem vermelidir. Özellikle 30’lu yaşlardan itibaren sıkılaştırıcı kremler tercih edilebilir.

Olgun Ciltler için Çözüm

Bu cilt tipinde hücrenin yaşam ritmi yavaşlar. Özellikle kadınlık hormonunun eksikliğiyle birlikte cilt nemsiz hale gelir. Bu cilt tipine sahip kişilerin mevsime göre rutin bakımlar yapabilir. Bu cilt tipinde deride sarkma ve derin çizgiler meydana gelebilir. Özellikle 35 yaşından sonra bazı kürler cilt güzelliği için kullanılabilir. Hücre yenileyici maske, yoğun nemlendirici ve alkolsüz tonik kullanılabilir. Dermatolog eşliğinde yapılan bakım rutinleri daha iyi sonuç verebilir. Bunun için tek gereken bakım rutinidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.