Mineraller

1

Mineral, vücudumuz tarafından yaşamsal fonksiyonları yerine getirebilmek amacıyla tıpkı vitaminler gibi ihtiyaç duyulan besin öğeleri olarak adlandırılan kimyasal elementlerdir. Vücudun kemik, kas, kalp, beyin gibi birimlerinin düzgün çalışabilmesi için mineral kullanır. Mineraller aynı zamanda hormon ve enzimlerin yapısına da katılırlar.

Esansiyel mineraller, makro mineraller (esas mineral) ve mikro mineraller (eser mineral) olamak üzere iki grupta incelenirler. Bu iki grup mineral de vücut için çok önemlidir.

Ek bilgi olarak, insan vücudunda eser minerallere esas minerallerden daha az miktarda ihtiyaç duyulur. Yiyeceklerden ve içeceklerden ihtiyaç duyulan mineraller vücuda alınabilir.

Ancak mineral alımının çok fazla veya çok az olması vücut fonksiyonlarında aksamalar, bozulmalar meydana getirebilir.

Şimdi gerekli olan başlıca mineralleri inceleyelim;

Kalsiyum:

Kalsiyum vücutta bol bulunan minerallerden biridir. Kalsiyumun kemiklerin ve dişlerin güçlenmesinde önemli rolü vardır. Fakat görevleri sadece bununla bitmiyor. Enzimlerin ve hormonların yapısına katılır ve aktif olmalarına yardımcı olur. Kas kasılmalarında – gevşemelerinde, sinirsel iletimde ve aynı zamanda kanın normal pıhtılaşmasını sağlar. Bağışıklık sistemi sağlığı üzerinde etkili bir rolü vardır. Süt ve süt ürünleri, balık ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur.

Sodyum:

Sodyum, vücuttaki sıvı dengesini sağlar. Kas kasılmasında – gevşemesinde önemli görevi vardır. Sinirsel iletime yardımcı olur. Sofra tuzunda, süt ve süt ürünlerinde ve sebzelerde bulunur.

Klor:

Klor, mide asidinin düzenlenmesinde görevlidir, sodyum gibi klor da vücutta sıvı dengesinden sorumludur. Sofra tuzunda, süt ve süt ürünlerinde ve yeşil sebzelerde bulunur.

Potasyum:

Potasyum, sinirsel iletimin normal olarak sağlanmasında, vücut sıvılarının elektrolit dengesinde, kas gruplarının kasılıp gevşemesinde ve kan basıncının düzenlenmesinde görevlidir. Domates, patates, fasulye, mercimek, süt, muz ve taze meyvelerde bulunur.

Fosfor:

Fosfor, kalıtsal materyallerin yapısında bulunur. Kemik ve diş sağlığını korumak için önemlidir. Asit – baz dengesinin ayarlanmasında rol alır. Et, balık, tahıl, yumurta, tavuk, süt ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunur.

Magnezyum:

Magnezyum, kalsiyum gibi kemik sağlığının korunmasında görevlidir. Protein sentezinde, kasların kasılıp – gevşemesinde, sinirsel iletimde ve bağışıklık sistemi sağlığı için vazgeçilmez bir mineraldir. Ispanakta, tahıllarda, fındık, fıstık gibi yemişlerde, süt ve süt ürünlerinde bulunur.

Demir:

Demir, kan hücrelerinde yer alan ve vücuda oksijen taşınmasında görevli hemoglobinin yapısına katılırlar. Bir çok protein ve enzimlerin sentezi için de önemli olan mineraldir. Eksikliğinde anemi (kansızlık) yaşanabilir. Et ürünleri, balık, fındık, fıstık, badem, mercimek, kabak çekirdeği, bitter çikolata ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur.

Çinko:

Çinko, bir çok enzimin parçasıdır. Protein ve genetik materyal sentezinde rol alır. Büyüme, gelişim, bağışlık sistemi sağlığı üzerinde büyük etkisi vardır. Eksikliğinde saç dökülmesi görülebilir. Et, balık, tavuk, tahıl, süt ve süt ürünlerinde, sebzelerde bulunur.

İyot:

İyot, büyüme – gelişme ve metabolizma düzenlenmesinde yardımcı olan bir mineraldir. Vücut sıcaklığının düzenlenmesinde, kan basıncının ayarlanmasında, kasların kasılıp – gevşemesinde rol alır. Tiroid hormonunun yapısında bulunur. Özellikle deniz ürünleri ve süt ürünleri iyot bakımından oldukça zengindir. Eksikliği iyotlu tuzlar ile giderilebilir. Fazlalığı guatr rahatsızlığına neden olabilir.

Selenyum:

Selenyum, antioksidan bir mineraldir ve aynı zamanda enzimlerin aktivitesi için gereklidir. Et, deniz ürünleri, yemişlerde ve tahıllarda bulunur.

Bakır:

Bakır, vücutta üretilen birçok enzimin yapısında bulunur. Demirin metabolizmasına katkı sağlar. Bakır kaplar kullanmak vücudumuza bakır mineralini sağlar. Ancak yaygınlığı git gide azalmıştır. Bu ihtiyacı baklagiller, fındık, tahıllar ve deniz ürünlerinden sağlayabilirsiniz.

Manganez:

Manganez minerali, üretilen bir çok enzim için kofaktör görevi görür. Ve bu enzimlerin sentezlenmesinde rol oynar. Çay, kahve, tahıllar, baklagiller, incir, fındık, fıstık, badem ve yeşil yapraklı sebzelerin çoğunda bulunur.

Florür:

Florürün en önemli görevi kemik ve diş oluşumundaki rolüdür. Aynı zamanda diş çürümelerini önlemeye yardımcı olur. Bu yüzden diş macunlarının bir çoğu florür içerir. Deniz ürünlerinde ve içme sularında yeterli miktarda bulunur. Aşırı florür vücuda zarar verebilir.

Krom:

Krom, kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde görev alır. İnsülin hormonu ile birlikte çalışır. Normal kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olur. Ve hücrelerin kan şekerinden enerji almasını sağlar. Tahıllı ürünlerde, et ürünlerinde, kırmızı üzüm suyunda, fındık, fıstık, badem gibi yemişlerde bulunur.

Mobilden:

Mobilden, hücrelerde eser miktarda bulunan bir mikro mineraldir. Bir takım enzimlerin işleyişi için elzemdir. Özellikle baklagillerde, tahıllarda, yeşil yapraklı sebzelerde ve süt ürünlerinde bulunur.

Makalemiz herhangi bir tıbbi bilgi ve tavsiye içermemektedir.Bu bilgiler araştırma sonucu elde edilmiştir.

Kaynakça:

  • https://www.uofmhealth.org/health-library/ta3912
  • https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/precious-metals-and-other-important-minerals-for-health
  • https://www.nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/iron/
1 yorum
  1. Emir diyor

    Hocam virüsler hakkında da bir yazı bekliyoruz, elinize sağlık selamlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.