Nane Limon Faydaları Nelerdir? Nane Limon Nasıl Yapılır?

0

Nane limon kış aylarında en çok tüketilen çay türlerinden bir tanesidir. Her ne kadar yapımında kuru nane yaprakları tercih edilse de çay yapımında taze nane yaprakların da kullanılabilmesi mümkündür. Özellikle kış aylarında tüketilen bir çay olmakla beraber çayın yaz aylarında tüketildiğinde faydalarını gören tüketiciler tarafından yaz aylarında da nane limona olan talep artmaktadır. Nane limon çayı halk arasında grip, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı için tercih edilse de çayın faydaları bu hastalıklarla sınırlandırılmayacak kadar çoktur.

Nane Limon Faydaları Nelerdir?

Soğuk algınlığında önemli role sahiptir.

Nane limon çayının faydaları çayın tadını seven ve nane limon içip etkisini kısa sürede gören tüketiciler tarafından en çok araştırılan konu başlıklarından bir tanesidir. Özellikle bal ile beraber tüketildiğinde ilgili kimseye sağladığı faydalar ile oldukça dikkat çeker. Nane limonun en önemli faydaları şu şekilde özetlenebilir:

 • Yaz aylarında tüketildiğinde alerjik gibi durumların ortaya çıkmasını engeller.
 • Sinüzit ağrıları kış aylarının en can sıkıcı ağrılarından bir tanesidir. Nane limonun düzenli olarak tüketilmesi sinüslerin temizlenmesini ve ağrıların minimum seviyeye inmesini sağlar.
 • Nane limonun en çok bilinen faydalarından bir tanesi de öksürüğe iyi gelmesidir. Düzenli olarak tüketildiğinde akciğer ve bronşları temizleyerek öksürük sorununu minimuma indirger.
 • Nane limonun en çok bilinen faydalarından bir diğeri astım ve alerjinin etkilerini de minimuma indirger. Bu özellik nedeniyle kış ayları kadar yaz aylarında da tüketilir.

Nane limonun en önemli faydaları bunlar olmakla beraber, düzenli olarak tüketilmesi halinde bazı rahatsızlıklara da iyi gelmektedir.

Nane Limonun İyi Geldiği Rahatsızlıklar Nelerdir?

Bol limonlu demlenmiş çay

Nane limonun iyi geldiği rahatsızlıklar nane limonun faydalarını gören kimseler tarafından en çok araştırılan konu başlıklarından bir tanesidir. Nane limonun iyi geldiği rahatsızlıklar ve haklarındaki genel bilgiler şu şekildedir:

 • Nane limonun kış hastalıklarına iyi gelmesinin en önemli nedeni bağışıklık sistemini güçlü tutmasıdır. Nane limon tüketilmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile beraber ilgili kimsenin mevsimsel hastalıkların yanında diğer hastalıklara karşı olan vücut direnci de arttırır.
 • Beyaz kan hücrelerinin vücut tarafından üretilmesini arttırır. Bu özellik sayesinde vücut kendini temizlemekte ve daha canlı bir görünüme kavuşur.
 • Kan şekerin dengelemesini sağlar ve kişinin şeker konusunda sorun yaşaması ihtimalini minimum seviyeye indirger.
 • Kan dolaşımının olması gerektiği gibi devam etmesini sağlar. Bundan dolayı kalp ve damar sağlığı üzerinde faydalı etkileri vardır. Kahve, çay gibi sıcak içeceklerin aksine kalp çalışma ritmini etkilememektedir. Hatta aşırı çay ve kahve tüketimi sonrasında nane limon tüketilmesi bu içecekler sonrasında oluşabilecek çarpıntıları engeller.
 • Spordan sonra tüketildiğinde kasların gevşemesine yardımcı olur.
 • Düzenli ve yeteri kadar tüketildiğinde stresini azaltmakta ve bunun sayesinde uyku sorunlarının üstesinden gelinmesine yardımcı olur.
 • Hastalık dönemlerinde tüketildiğinde mide bulantısını engeller ve kusma problemini ortadan kaldırır. Midede oluşabilecek krampları da böylelikle son bulur.
Hastalık esnasında ateşin düşmesinde etkilidir.
 • Baş ağırları her ne kadar hastalık kökenli olmasa da ilgili kimsenin yaşam standardını olumsuz etkileyen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Gündelik hayatı çekilmez kılan bu ağrılar nane limon tüketilerek minimum seviyeye indirgenebilir.
 • Yüksek ateş gibi olumsuz durumların da ortadan kaldırılması için en önemli çaylardan bir tanesidir.
 • Kilo vermeyi kolaylaştırarak vücudun ideal kiloda tutulmasını sağlar. Nane limonun metabolizma hızlandırıcı etkisi sayesinde tüketiciler kolay bir şekilde kilo verebilir.
 • Adet döneminde tüketilmesi ağrıların minimum seviyeye inmesini sağlar.
 • Ağız ve diş sağlığının korunmasına, ağrı dönemlerinde tüketilmesi halinde ise ağrıların azalmasına, şişliğin inmesine ve iltihabın atılmasını sağlamaktadır.

Nane Limon için Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Nane limonun maliyet bakımından az masraflı olması tüketiminin artmasına neden olmaktadır. Nane limon yapımı için gerekli malzemeler şu şekilde sıralanabilir;

– 1 su bardağı kadar su (hazırlanan miktara göre farklılık gösterecektir.)
– 1 su bardağı nane limon hazırlanması için kabuklu veya kabuksuz yarım dilim limon
– 2 tatlı kaşığı kadar kuru ya da taze nane,
– İsteğe bağlı olarak zencefil ve 1 tatlı kaşığı kadar şeker ilave edilebilir.

Nane Limon Nasıl Yapılır?

– Nane limon için hazırlanan su cezveye alınmalı ve suyun içerisine daha önceden atılmak için küçük küçük doğranan limon parçaları suya katılır.
– Daha sonra kısık ateşte olmak üzere kaynayana kadar ısıtılmaya devam edilir.
– Ardından içime hazır hale gelene kadar biraz bekletilir.
– Son olarak, kolay bir içim için çay süzülür.

Kaynakça:

https://www.theamazingteacompany.com/blogs/news/lemon-mint-tea-does-the-body-good

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.