Paleo Diyeti Nedir? Paleo Diyetinde Neler Yenmez?

0

Paleo diyeti, doğal yolla beslenmek ve kas kitlesini artırmak isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. Artık sağlıklı bir beslenme düzenin ne kadar önemli olduğu herkes tarafından biliniyor. Bol lif tüketmek, dengeli protein almak ve karbonhidrat miktarının sınırlandırılması gerekiyor. İnsan vücudu karbonhidrattan ziyade, protein ve lif içerikli gıdalar için tasarlanmış bir sisteme sahiptir.

İlkel insanlar bitkisel ürünlerle beslenmek ve et avlamak için günlerinin neredeyse tamamını avcılık ve toplayıcılık yaparak geçiriyorlardı. İsmini paleolitik dönemden alan paleo diyeti beslenme alışkanlıklarının antik alışkanlıklara dönmesi gerektiğini savunur. Beslenme biçimi ilk olarak Dr. Walter L. Voegtlin tarafından ele alınmıştır. Hekim, 1975 yılında taş devri diyeti isimli bir kitap yayınlamıştır. Bu kitapta insanların öze dönüşünün önemi vurgulanmıştır. Bu kitap ile birlikte paleo diyetinin temelleri atılmıştır.

Paleo Diyeti Temelleri Nelerdir?

Paleo diyeti temelleri insanların sadece avlandıkları ve toplayıcılık yaptıkları döneme dayanıyor. Paleolitik dönemde henüz tarım olgusu ortaya çıkmamıştı. Bu nedenle insanların süt ürünler, unlu mamüller, şeker gibi yiyecekleri tüketmesi mümkün değildi. Ancak sebze ve meyve konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmuyordu. Paleo diyetinde oldukça basit ve ilkel bir yaklaşım benimsenmiştir. Bu beslenme yönteminde doğal olmayan herhangi bir besin maddesi tüketilmemektedir. Eğer paleo diyeti yapmak isterseniz hayatınızdan işlenmiş gıdaların hepsini çıkardığınızdan emin olmanız gerekiyor. Paleo diyeti ile birlikte mümkün olduğu kadar çiğ yani “raw” beslenmeniz gerekiyor. Çiğ beslenmede besinler pişirilmeden tüketiliyor. 

Paleo Diyetinde Karbonhidrat Tüketimi Sınırlandırılmalıdır!

Paleo diyeti karbonhidrat tüketimini sınırlamaktadır. Paleo diyetine başlamayı düşünüyorsanız, bu programın kilo verene kadar uygulanacak, geçici bir şey olmadığını bilin. Paleo diyeti, sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak için, sürekli uygulanmalıdır. Ayrıca diyete başlarken diyet kurallarının iyice öğrenilmesi gerekir. İlk kural, karbonhidrat tüketiminin gün içinde mümkün olduğu kadar sınırlandırılmasıdır. Ünlü mamullere, şekere, nişasta içeren sebze ve meyvelere veda etmeniz gerekiyor. Karbonhidratları bırakmak özellikle ilk aşamada zorlanmanıza neden olabilir. Ancak bilinmesi gereken şey, karbonhidratın metabolizma için hayati bir önemi olmadığıdır. Zaten karbonhidratları yediğiniz paleo diyetine uygun meyve ve sebzelerden karşılayabilirsiniz.

Paleo Diyetinde Protein Tüketimine Dikkat Edin!

Paleo diyetinde protein tüketimi en az yüzde 30 oranında olmalıdır. Paleotik çağ düşünüldüğü zaman insanların zor zamanlarda hayatlarını idame ettirmeleri için günlük besin ihtiyaçlarının arasında protein önemli bir yer tutuyordu. Ayrıca kişiler bol bol hareket ediyordu. Bütün paleotik insanlarının vücut yapısı incelendiğinde kaslı ve atletik oldukları görülüyor. Bu vücuda sahip olabilmek için protein önemli bir rol oynuyor.

Protein tüketmek için kaynak olarak tavuk eti, balık, yumurta, kırmızı et, kinoa, avokado ve chia tohumları tavsiye ediliyor. Hem bitkisel hem de hayvansal protein tüketimi destekleniyor. Tüketilen proteinlerin kaliteli olması gerekiyor. Protein sayesinde vücut kas kitlesi artıyor. Paleo diyetini uygularken her öğünde az da olsa protein almak önem taşıyor.

Paleo Diyetinde İşlenmiş Gıdalar

Paleo diyetinde işlenmiş besinler tüketilmez. Market raflarında yer alan yiyeceklere veda etmenizin zamanı geldi. İşlenmiş gıdalar yüksek oranda yapay aroma, koruyucu madde, yağ, şeker içermektedir. Bu besinler doğrudan vücudun asit ve alkali dengesini de bozar. Ayrıca hücre bozulması nedeni ile böbrek hastalıkları, kalp damar problemleri ortaya çıkabilir. İşlenmiş gıdalar yerine doğal gıdaları tercih etmeniz büyük bir dönüşümdür. İşlenmiş gıdalar, özellikle içinde yüksek oranda şeker bulunanalar bağımlılık yapar. Sürekli şekerli gıdalar tüketmek ister, bu sırada vücudunuza zarar verirsiniz. İşlenmiş gıdaları bırakırken ilk aşamada zorlanabilirsiniz. Ancak zaman geçtikte zorlanmanız azalacak, damak tadınız doğal gıdalara alışmaya başlayacaktır.

Paleo Diyetinde Lifler ve Yağlar

Paleo diyetinde lif ve yağlar önemli bir yere sahiptir. Diyeti yaparken bol miktarda lif tüketilmesi önerilmektedir. Lif tüketimi sayesinde vücudun asit ve alkali dengesini korumuş olursunuz. Ayrıca sindirim sisteminiz rahatlar. Lif tüketimini artırmak için bol miktarda yeşillik yiyin. Ayrıca sebze ve meyve tüketin. Tükettiğiniz besinlerin içinde nişasta olmadığından emin olun. Yağlara geldiğimizde, yine müdahale edilmemiş, doğal ve taze olanları tercih etmek en iyisidir. Diyet kapsamında kesinlikle margarin, mısır özü yağı, ay çiçeği ve buna benzer yağlar tüketilmemelidir. Bunların yerine tekli doymamış yağlardan olan ceviz yağı, susam yağı, zeytinyağı, badem yağı gibi yağları tercih edin. Özellikle son yıllarda Hindistan cevizi yağı tüketimi de arttı. Bunun yanı sıra somon yağı da hem lezzetli hem de oldukça besleyicidir.

Paleo Diyetinde Hayatınızdan Çıkarmanız Gereken Besinler

Paleo diyetinde tüketilmemesi gereken besinler şu şekilde sıralanabilir:

  • Alkol,
  • Mayalı besinler,
  • Tuz,
  • Rafine şeker,
  • İşlenmiş yağlar,
  • İşlenmiş gıdalar,
  • Glisemik indeksi yüksek sebze ve meyveler,
  • Un ve tahıllar,
  • Süt ve süt ürünleri,
  • Bakliyatlar tüketilmemelidir.

Paleo diyetinde kaçınmanız gereken besinleri az miktarda bile olsa tüketmemeniz önemlidir. Diyete ilk başladığınız zaman yaptığınız değişiklikten dolayı zorlanabilirsiniz. Ancak bu besinleri bırakmanın hayatınıza olumlu etkilerini düşünerek, sonuçları ve sağlığınızı düşünerek bu zorluğu hafifletebilirsiniz. Unutmayın ki paleo diyetinde hayatınızda kapsamlı bir değişiklik olacaktır ve şüphesiz değişiklik yapmak çok kolay değildir.

Paleo Diyetinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Paleo diyetinde dikkat edilmesi gerekenler ayrıntıda gizlidir. Güneşlenmek dikkat edilmesi gereken noktaların başında geliyor. Bu diyet ile birlikte hastalarda D vitamini eksikliği ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle güneşlenerek D vitamini almak gerekiyor. Yemekleri az pişirmeniz gerekiyor. Mümkünse buharda pişirmek tercih edilmelidir. Ancak tencere yemeğini suyun içinde haşlamayın. Haşladığınız zaman besin öğelerinin insanlara gerekli olan kısmı suya geçmiş olur. Bu nedenle buhulama ya da ızgara tercih edebilirsiniz. Pişirme yöntemi en az seçtiğiniz besin kadar önemlidir. Diyeti yaparken baklagilleri mümkün olduğu kadar az tüketmeniz gerekir. Eğer baklagilleri tüketmek zorunda iseniz, onları en az 48 saat suda bekletin. Dilerseniz çimlendirme yönteminden de faydalanabilirsiniz. Bu iki yöntemde de baklagil ve tohumlu ürünler içinde lektin ve fluten kısmen korunmuş olur.

Paleo Diyeti Yapanlara Tavsiyeler

Paleo diyetinde tavsiyeler kişilerin işlerini bir nebze de olsa kolaylaştıracaktır. Aşırı alkol tüketimi bu diyette önerilmemektedir. Mümkünse alkol hiç alınmamalıdır. Özellikle soğan ve sarımsak gibi önemli anti oksidan kaynaklarının sık sık tüketilmesi gerekir. Spor yapmayı ihmal etmeyin. Unutmayın ki hareketli bir yaşam tarzı eski insanların sahip olduğu yaşam tarzıydı. Mümkün olduğu kadar hareket etmeyi alışkanlık haline getirin. Araba kullanımını sınırlayın, merdiven çıkın, yürüyün vs. Uyku düzeni de paleo diyetinde önemlidir. Günde en az 5 saat uyuduğunuzdan emin olun. En çok 9 saat uyunması önerilmektedir. Eğer uyku probleminiz varsa, bu probleminizi çözmeniz gerekir.

Gün içinde bol miktarda sıvı tüketmeye özen gösterin. Ancak sıvıdan kasıt şekerli içecekler, kola, asitli içecekler değildir. Her şeyden önce bol miktarda su içilmeli, su ile birlikte bitki çayları, ev yapımı meyve suları tercih edilmelidir. Paketlenmiş olan içeceklerden de kaçınmanız gerektiğini unutmayın. Paleo diyetinde et tüketeceğiniz zaman doğal hayvanların etini tüketin. Organik beslenin.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir önceki yazımız olan Nane Limon Faydaları Nelerdir? Nane Limon Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde nane limon bal, nane limon çayı ve nane limon faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.