Papatya: Papatya Çayı ve Faydaları

0

Papatya her yerde görebileceğiniz, bahar aylarının gelmesiyle birlikte gözümüzü şenlendiren beyaz yapraklı bir bitkidir. O kadar zahmetsiz ve mütevazi bir bitkidir ki çocukluğumuzda fallarına baktığımız bu bitki kendiliğinden bitiverir çoğu zaman. Bitiverdiği her yeri güzelleştirip baharın habercisi olma görevini taşırken aynı zamanda da sağlığımız için de oldukça önemli bir role sahiptir. Genellikle papatya çayı yapılarak tüketilir.

Dünya çapında oldukça fazla tüketilen ve popüler olan papatya çayı, kurutulmuş papatya çiçeklerinden hazırlanmaktadır. Pek çok bitkisel çayda bulunmayan yararlı maddeler papatya çayında mevcuttur. Bu özellikleri sayesinde stresi azaltır ve bağışıklık sistemini desteklemeye etkisi yüksektir. Bu yazımızda sizlere papatya çayının faydalarından, bu çayın nasıl hazırlandığından ve papatya çayının kimlerin tüketmemesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Papatya çayı nedir?

Papatya, Asteraceae bitki ailesinin papatya benzeri çiçeklerinden gelen bir bitkidir. Yüzyıllardır çeşitli sağlık koşulları için doğal bir ilaç olarak tüketilmiştir. Papatya çayı ise kurutulmuş papatya yaprakları sıcak suyla demlenerek yapılır. Eski zamanlardan beri çeşitli sağlık yararları sunan popüler bir içecektir.

Birçok kişi, papatya çayını; siyah veya yeşil çayın kafeinsiz bir alternatifi olarak tüketir. Hafif acımsı bir tadı vardır.

Papatya çayı, antioksidan bakımından zengin bir bitki çayıdır. En önemli özellikleri arasında uykuyu düzene sokma, adet kramplarını yatıştırma ve cildi koruma yer almaktadır. Papatya çayı özellikle hoş kokusu ile tanınmaktadır. Ayrıca şişkinliğe ve ishale karşı da oldukça etkilidir. Şimdi faydalarına daha yakından bakalım.

Papatya Uyku Kalitenizi Arttırır!

Papatya, uykunuzun kalitesine fayda sağlayabilecek bazı benzersiz özelliklere sahiptir. Beyninizdeki uykuluğu arttırabilecek ve uykusuzluğu arttırabilecek belirli reseptörlere bağlanan bir antioksidan olan apigenin içerir.

Bir çalışmada, iki hafta boyunca papatya çayı içen doğum sonrası kadınlar, papatya çayı içmeyen bir gruba kıyasla daha iyi uyku kalitesi bildirdiler. Ayrıca, genellikle uyku sorunları ile bağlantılı daha az depresyon belirtileri vardır.

Bir başka çalışmada, 28 gün boyunca günde iki kez 270 mg papatya özü tüketen kişilerin, gece vaktinde 1/3 daha az uyanma yaşadıkları ve özü tüketmeyenlerden 15 dakika daha hızlı uykuya daldıkları gözlenmiştir.

Bu bulgulara bakıldığında; uyku sorunu yaşıyorsanız yatmadan önce papatya çayı içmek denemeye değerdir.

Sindirim Sağlığını İyileştirmeye Desteği Vardır!

Doğru sindirim genel sağlığınız için son derece önemlidir. Şimdilik sınırlı olan kanıtlar, papatyaların belirli gastrointestinal hastalık riskini azaltarak daha iyi sindirimi teşvik etmek için etkili olabileceğini düşündürmektedir.

Birkaç çalışma papatya özütünün farelerde ishale karşı koruma potansiyeline sahip olduğunu bulmuştur. Bu, papatyanın anti-enflamatuar özelliklerine atfedilir.

Farelerde yapılan bir başka çalışma, papatyayı mide ülserlerini önlemede yardımcı bulmuştur. Çünkü midede asitliği azaltabilir ve ülser gelişimine katkıda bulunan bakterilerin büyümesini engelleyebilir.

Bu bulgulara rağmen, papatyaların sindirimdeki rolünü doğrulamak için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, papatya çayı içmenin mideye yatıştırıcı olduğuna dair birçok anekdot iddiası vardır. Geleneksel olarak bulantı ve gaz da dahil olmak üzere çeşitli sindirim rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır.

Adet Ağrısını Azaltır!

Birçok çalışma papatya çayının adet kramplarının şiddetini azaltmıştır. 2010 yılında yapılan bir araştırma, bir ay boyunca papatya çayını tüketmenin menstrüel krampların ağrısını azaltabileceğini buldu. Çalışmadaki kadınlar ayrıca dönem ağrısı ile ilişkili daha az endişe ve sıkıntı bildirdi.

Kan Şekeri Kontrolüne Faydası Vardır!

Papatyanın anti-enflamatuar özellikleri, kan şekeri seviyeleriniz kronik olarak yükseldiğinde ortaya çıkan pankreasınızın hücrelerine zarar vermesini önleyebilir. Pankreasınızın sağlığı, şekeri kanınızdan uzaklaştırmadan sorumlu olan insülin ürettiği için son derece önemlidir.

64 diyabetik kişiden oluşan bir çalışmada, sekiz hafta boyunca günlük olarak papatya çayı tüketenlerin ortalama kan şekeri seviyeleri, su tüketenlerden önemli ölçüde daha düşüktü. Bunun gibi çalışmalar bize gösteriyor ki, papatya çayı şeker hastalığı olan kişiler için yararlıdır.

Osteoporozu Yavaşlatabilir ya da Önleyebilir!

Osteoporoz, giderek artan kemik yoğunluğu kaybıdır. Bu kayıp, kırık kemikler ve durgun duruş riskini arttırır. Herkes osteoporoz geliştirebilirken, menopoz sonrası kadınlar arasında en yaygın olanıdır. Bu eğilim düşük östrojen etkilerinden kaynaklanabilmektedir.

2004 yılında yapılan bir araştırmada papatya çayının anti-östrojenik etkileri olabileceği bulunmuştur. Aynı zamanda kemik yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olmuştur, ancak çalışmanın başındakiler bu belirgin yararı kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu konusunda uyarmıştır.

Belirli Kanser Türlerine Karşı Koruyucu Olabilir!

Papatyada bulunan antioksidanlar, belirli kanser türlerinin görülme sıklığı ile bağlantılıdır. Antioksidan apigenin içerir. Test tüpü çalışmalarında, apigenin’in özellikle göğüs, sindirim sistemi, deri, prostat ve rahim kanseri hücreleri ile savaştığı gösterilmiştir.

Ayrıca, 537 kişiyle yapılan bir çalışmada, haftada 2-6 kez papatya çayı içenlerin, içmeyenlere göre tiroid kanseri geliştirme olasılığının önemli ölçüde daha az olduğu gözlemlenmiştir.

Diğer Faydaları:

 • Enfeksiyon önleyici özelliği sayesinde bağırsak ve mide iltihaplarını önler. Papatya çayı düzenli tüketildiği taktirde kas spazmları, mide bulantısı ve küsme gibi sorunların azalmasına yardımcı olur.
 • Papatya çayı, cilt sorunlarını tedavi etmede ve önlemede oldukça etkilidir. Özellikle döküntülü ve kaşıntılı çitler için önerilmektedir. Cildin parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar, kırışıklıkları azaltır.
 • Saç derisindeki tahrişi azaltır, saç tellerini güçlendirir. Saçlardaki kepek oluşumu engeller ve saça yumuşaklık verir.
 • Diş çürümelerini engeller ve ağız kokusunun önüne geçer. Diş ve diş etlerini korumaya yardımcı olur.
 • Sırt ve bel ağrılarını azaltmada etkilidir.

Papatya çayı nasıl hazırlanır?

Yorucu ve uzun bir günün ardından gevşeme ve rahatlama için sık sık papatya çayı tüketilmektedir. Bunun en büyük sebebiyse papatya çayının rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir özelliği vardır. Papatya çayı, zihninizi ve vücudunuzu sağlıklı tutmada önemli bir yardımcıdır. Peki, sağlıklı ve pratik papatya çayı nasıl demlenir?

Malzemeler:

 • 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
 • Yarım litre su
 • İsteğe bağlı limon veya bal.

Hazırlanışı:

 • Bir kaba suyu ve kurutulmuş papatyaları ekleyip kaynamasını sağlayın. Kaynadıktan sonra 5 dakika demlenmesini bekleyin.
 • Süzgeç yardımıyla papatya çayınızı fincana süzerek boşaltın.
 • Tatlandırmak için limon dilimi ya da bir çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Papatya ve Cilt Sağlığı

Birçok sağlığa yararının yanı sıra papatya çayının cilde faydaları vardır. Alternatif tıp dalında yaygın olarak kullanılan papatyanın bilinen en yaygın kullanım şekillerinden birisi de cilt sağlığıdır. Özellikle saç derisindeki döküntülerin ve çeşitli cilt sorunlarının önüne geçer.

Güneş yanıkları, cilt lekeleri ve gözaltındaki morluklar papatya çayı ile tedavi edilebilir. Gözaltlarındaki şişliklerden kurtulmak için; demlenmiş iki poşet papatya çayı ile sözlere kompres yapılabilir. Kalan papatya çayı suyu ile de yüze tonik olarak uygulanabilir.

Papatya çayı antiseptik özelliği sayesinde yara, sivilce ve morlukların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardım eder, ciltteki ölü derilerin arındırılmasını kolaylaştırır. Cilt renginin açılması için de papatya sıklıkla tercih edilen doğal bir yöntemdir. Beyazlatıcı papatya maskesi tarifi ile papatyanın cilde olan faydasını görebilirsiniz. Bunun için:

Malzemeler:

 • 2 çay bardağı su
 • 2 yemek kaşığı kuru papatya
 • 2 yemek kaşığı organik bal
 • Yarım çay bardağı gül suyu.

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

 • Suyu kaynattıktan sonra papatyaları içine atın ve 5 dakika boyunca demlenmeye bırakın.
 • Daha sonra papatyaları süzün. Papatya suyu soğuduktan sonra içine bal ilave edin ve karıştırın.
 • Ortaya çıkan karışımı yüz ve boyun kısımlarınıza masaj ile sürün. Bu karışımı yüzünüzde 25 dakika bekletin.
 • Bekleyen karışımı ılık su yardımıyla yıkayın ve yüzünüzü gül suyu ile silin.

Yüzünüzdeki ve boynunuzdaki renk eşitliksizliklerine karşı oldukça etkili bu maskeyi düzenli kullandığınızda farklı göreceksiniz.

Papatya içerikli siyah nokta maskesi ile siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. İşte siyah noktalar için maske:

Malzemeler:

 • 3 çay bardağı su
 • 2 tatlı kaşığı kuru papatya
 • 1 yemek kaşığı nemlendirici krem
 • 1 yemek kaşığı gül suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

 • Suyu kaynattıktan sonra papatyaları içine atıp 5 dakika demlenmesini bekleyin. Papatyaları süzdüğünüz su iyice soğuduktan sonra içine nemlendirici kremi ekleyin ve karıştırın.
 • Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin. Süre sonunda cildinizi yıkayın ve gül suyu ile temizleyin.
 • 10 günde bir yapacağınız bu uygulama ile siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Papatya çayı içmekten kimler kaçınmalıdır?

Papatya çayının bünyemiz için zararları da bulunmaktadır. Papatya çayı içerken ölçüye dikkat etmeliyiz. Papatya çayının zararları  bazı risk grubu kişilerde geçerlidir. Aşağıdaki gruplar, bir doktor tarafından aksi tavsiye edilmedikçe papatyadan kaçınmalıdır:

Şiddetli alerji öyküsü olan insanlar, özellikle polenlere: Papatya diğer bitkilerden polen ile kontamine olabilir, bu nedenle alerjik reaksiyona neden olabilir.

Daha önce papatya ürünlerine hafif, hatta alerjik bir reaksiyon geçiren insanlar: Papatyadan kaçınmalıdırlar, çünkü alerjik reaksiyonlar zamanla daha da kötüleşebilir.

Bebekler ve çok küçük çocuklar: Birçok doktor bebeklere ve küçük çocuklara baldan kaçınmalarını ve papatya ürünlerinden de kaçınmaları gerektiğini önermektedir.

 • Hamile kadınlarda ve emziren annelerde papatya çayı tüketimi önerilmemektedir.
 • Papatya çayını, mide rahatsızlığı ve tansiyon hastalarının doktorlarına danışarak tüketmesi önerilmektedir.
 • Papatya çayının ve yağının sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkisi vardır. Bu yüzden epilepsi hastaları için papatya çayı tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.
 • Hormon dengesizliğinden mustarip olan kişilerin papatya çayı tüketmeden önce bir doktora danışması gerekmektedir.

Kaynakça:

 • https://www.healthbenefitstimes.com/daisy/
 • https://www.healthline.com/nutrition/5-benefits-of-chamomile-tea#section5
 • https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-9/wild-daisy#:~:text=People%20take%20wild%20daisy%20tea,and%20soreness%2C%20and%20minor%20bleeding.
 • https://www.medicalnewstoday.com/articles/320031#who-should-avoid-chamomile-tea

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.