Probiyotik Mucizesi

0

Sağlıklı bir hayat sürmek için beslenme alışkanlıklarımız dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir. Ancak doğru bilgi ve kaynağa ulaşmak da bir o kadar önemli. Son yıllarda probiyotik kavramı sıkça konuşulur oldu ve belki de hak ettiği değeri almaya başladı diyebiliriz. Son yapılan çalışmalarda probiyotiklerin fiziksel ve ruhsal sağlığımız üzerinde oldukça olumlu bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Probiyotikler, insanlar için faydalı olan özellikle sindirim sistemi için önemli olan mikro organizmalardır. Genellikle bakterilerden oluşsa da bazı mayalar da bu gruba dahildir. Bakteri ve mikroorganizmalar deyince aklımıza zararlı “mikrop” olarak adlandırdığımız canlılar gelse de bazıları sağlığımıza oldukça faydalı. Bazı bakteriler yiyecekleri sindirmeye, bazıları hastalığa neden olan hücreleri yok etmeye veya vitamin üretmeye yardımcı olurlar. Probiyotik ürünlerindeki mikroorganizmaların çoğu da vücudumuzda buna benzer görev alırlar. Lactobacillus, Bifidibacterium ve Saccharomyces boulardii olarak üç grupta incelenirler.

Başlıca Probiyotik Kaynakları

 • Yoğurt

Yoğurt bize faydalı olan dost bakterileri içeren en iyi kaynaklardan biridir. En yaygın bulunan probiyotik türü olan lactobacillus ve bifidibacteriumlar sayesinde sütün fermente edilmesiyle elde edilir. Kemik sağlığı ve sindirim sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Ancak her yoğurt canlı probiyotik içermeyebilir. Vücuda faydalı olabilmesi için canlı probiyotik içeren yoğurt alınması gerekmektedir.

 •  Kefir

Kefir fermente bir probiyotik süt içeceğidir. İnek veya keçi sütüne kefir taneleri eklenerek yapılır. Kefir taneleri tahıl taneleri değil, karnabahar gibi görünen laktik asit bakterileri ve maya kültürleridir. Tıpkı yoğurt gibi kefir de kemik ve sindirim sistemi üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir.

 • Lahana Turşusu

Lahana turşusu, laktik asit bakterileri tarafından lahananın fermente edilmesiyle elde edilir.  Probiyotik özelliklerine ek olarak laha turşusu lif, C, B ve K bakterileri bakımından zengin bir gıdadır. Ayrıca sodyum bakımından zengin ve manganez içerir.

Bağırsak Sağlığı için Vazgeçilmez!

Bağırsağımızdaki farklı çeşit mikroorganizmalar toplulukları birçok metabolik işleve sahip olan bağırsak floramızı oluşturur. Bağırsak florasının gizemi son yıllarda yapılan bağırsak mikrobiyatası alanında yapılan bilimsel araştırmalar sayesinde çözülmeye başlandı. Kalın bağırsakta bulunun flora ile insan ilişkisi simbiyotik ve mutualisttir, her iki tarafa da yarar sağlar. Bağırsak florasında normal dengenin korunması ve bozulmuş bağırsak florasının onarılması hastalıklardan korunmak ve kronik hastalıkların tedavı edilmesinde önemli rol oynayabilmektedir. Bağırsak florasında normal denge bozulduğunda toksik maddeler ve patojen maddeler kolayca vücuda geçerek birçok kronik hastalığın patofizyolojisinde önemli etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bağırsak florasında mikrobiyal dengenin bozulması sistemik inflamasyon oluşumu ile ilişkilidir. Sistemik inflamasyon ise bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek hastalık gelişiminde rol oynamaktadır. Bozulmuş bağırsak florasının onarımında probiyotik mikroorganizmalar kritik öneme sahiptir. İmmün sistemi güçlendirir ve bu sayede hem sonradan hem de doğuştan kazanılmış bağışıklığı geliştirmede mihenk taşı sayılırlar.

Probiyotik Takviyeler Bazı Zihinsel Sağlık Rahatsızlıklarını İyileştirebilir

Son zamanlarda artan çalışmalar bağırsak sağlığını akıl ve ruh sağlığıyla ilişkilendirmektedir. Bağırsaklarımız ve genel psikolojik sağlığımız arasındaki bağı açıklayan bir unsur ise serotonin hormonunun yüzde 80-90’ının sindirim sistemimizde üretilmesi. Serotonin, bağırsak hareketleri dahil birçok vücut faaliyetlerini etkileyen ve mutluluk hormonu olarak da bilinen bir kimyasaldır. Probiyotikler bağırsak florasının dengesini korumaya yardımcı olduğu için zihinsel problemleri çözmede de etkili olmaktadır. Bununla ilgili yapılan gözlemlere örnekler:

 • 1-2 ay boyunca Bifidobacterium ve Lactobacillus mikroorganizmalarıyla takviye edilen 15 insan çalışmasının gözden geçirilmesi; kaygı, depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) ve hafızayı iyileştirebilmede bu hususların etkili olduğu bulunmuştur.
 • Yapılan bir çalışmada; 6 hafta boyunca 70 kimya işçisi takip edilmiştir. Günde 100 gram probiyotik yoğurt tüketen veya günlük bir probiyotik kapsül alan kişiler genel sağlık, depresyon, kaygı ve stres gibi sorunlarda olumlu gelişmeler deneyimlenmiştir.
 • Depresyonlu 40 hastanın çalışmasında da benzer faydalar görülmüştür. 8 hafta boyunca probiyotik takviyeleri alan kişilerin probiyotik almayan kişilere kıyasla, depresyon seviyelerinin düştüğü, C-reaktif protein (iltihaplanma belirteci) ve insülin gibi hormonların seviyelerinin azaldığı görülmüştür. 

Probiyotiklerin Diğer Faydaları

 • Probiyotikler, birçok hastalığın önde gelen itici gücü olan sistematik enflamasyonu azaltır.
 • Çeşitli probiyotiklerin toplam ve “kötü” LDL kolesterol düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir
 • Probiyotikler ayrıca kan basıncında azalmaya neden olabilmektedir.
 • Probiyotiklerin akne, rosacea ve egzama ile diğer cilt bozuklukları için yararlı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Bunlar probiyotiklerin faydalarından sadece birkaç tanesidir. Halen yeni faydaları ve doğası hakkında çalışmalar sürmektedir. Ve probiyotik tek başına iyileştirici bir etkiye sahip olamaz, sağlıklı beslenme düzeni ve egzersizle birlikte anlamlı olmaktadir.

Probiyotiklerin Zararı Olabilir Mi?

Probiyotikler genellikle iyi tolere edilir ve çoğu insan için güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, ilk birkaç gün içinde sindirim ile ilgili gaz ve hafif karın rahatsızlığı gibi yan etkiler yaşayabilirsiniz. HIV, AIDS ve diğer birçok rahatsızlığı olanlar da dahil olmak üzere bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde probiyotikler tehlikeli enfeksiyonlara yol açabilir. Tıbbi bir durumunuz varsa, probiyotik takviyesi almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Makalemiz herhangi bir tıbbi bilgi ve tavsiye içermemektedir.Bu bilgiler araştırma sonucu elde edilmiştir.

Kaynakça:

 • https://tr.wikipedia.org/wiki/Ba%C4%9F%C4%B1rsak_floras%C4%B1
 • http://www.yeditepehastanesi.com.tr/probiyotiklerin-vucudumuza-faydasi
 • https://www.supplementler.com/bilgi-bankasi/probiyotik-nedir-faydalari-nelerdir
 • https://www.healthline.com/nutrition/11-super-healthy-probiotic-foods#section7
 • https://www.healthline.com/nutrition/probiotics-101#side-effects

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.