Saç Bakımına Dair Küçük İpuçları

0

Saç bakımı kadın erkek fark etmeden herkes için önemli bir bakım türüdür. Saç ve kafa derisine göre ürünler kullanmak gereklidir. Saç Bakımı yaparken yapacağınız birçok adım vardır kendinize göre bu adımları düzenleyerek bir bakım rutini oluşturabilirsiniz. Maske, yıkama sonrası yağlar, sıvı saç kremleri ve bakım kremleri gibi uygulamalar yapabilirsiniz. Fakat saç tipinizi ve saç derinizi tanımanız gerekmektedir. Eğer saç derinizde bir hastalığınız veya alerjenik bir durumunuz varsa bir uzmandan yardım alarak ürün seçmeniz gerekir.

Saç Bakımı Maskeleri

Saç maskeleri dibe ve uca uygulanmak üzere iki çeşittir. Saçlarınız kuru ve yıpranmış ise nemlendiren maskeleri tercih edebilirsiniz. Eğer saçlarınız boyalıysa boyalı saçlar için renk koruyucu maskeler tercih edilmelidir. Saç derinizde kuruluk kepek gibi problemler varsa saç derinizi tedavi edebilecek maskeler kullanabilirsiniz. Besleyici saç maskeleri saçlarınızı uzatmakta size yardımcı olabilir. Saçınızın uçları kırık ise saç uçlarınızı tedavi edecek ve düzeltecek yağlar içeren maskeler kullanabilirsiniz. Duşta kullanılan maskelerin yanı sıra daha uzun süre bekletebileceğiniz maskeler daha iyi gelecektir.

Sıvı Saç Kremi

Sıvı saç kremleri genel olarak duş sonrasında saça uygulanır ve kurutulur. Sıvı saç kremleri içeriklerindeki besleyici ürünler ile saça bakım yapar. Bu ürünler doğal yağlar olabilir veya bitki özleri olabilir. Örneğin avokado, hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı saç uçları için en iyi besleyicilerdir. Sıvı saç kremleri saçların kolay taranması için de bir seçenek olabilir. Boyalı saçlarda zamanla gerçekleşen kuruluk ve sertleşme için geçici ve kurtarıcı bir çözüm olabilir.

Saç Bakımı Yağı

Saç bakım yağları saçlardaki cansızlık ve kuruluk için kullanılabilir. Parlaklığı azalmış olan boyalı saçlarda kullanmak iyi gelecektir. Kırık uçlardaki kuru görünümü azaltır. Saç bakım yağları saçları yağlandırmaz içeriğindeki bileşenlerle birlikte saç kurtulduğunda yağ görünümü gider. Diğer saç bakım ürünlerinde olduğu gibi bu ürünlerde de zeytinyağı, avokado yağı bulunabilir. Bu doğal yağlar saç uçlarını besler.

Saç Bakımı Kremi

Saç bakım kremleri genellikle saç yıkandıktan sonra kullanılır. Saçlara yumuşaklık verir ve kolay taranmasını sağlar. Bu bakım kremleri içerisinde besleyici ve bakım yapanları bulunur. Dolgunluk veren bakım kremleri daha çok tercih edilir.  Fakat bakım kremleri saç diplerine uygulanmamalıdır.

Şampuan Seçimi

Şampuan seçimi saç bakımının en önemli adımlarından biridir. Şampuan saç tipine göre seçilmelidir. Saç tipiniz kuru ise yine doğal yağlardan yardım alabilirsiniz. Saçlarınız boyalı ise boyayı koruyan şampuanı seçmeniz en doğru karar olacaktır. Saçlarınız eğer ince telli ve sönük ise dolgunlaştıran şampuanları tercih edebilirsiniz. Tesettürlüyseniz saçlarınız uzun süre kapalı kaldığından saç diplerini besleyici şampuanları kullanabilirsiniz. Saçlarınız dalgalı veya kıvırcık ise bukle belirgenliştirici şampuanları kullanmanız en doğrusu olacaktır. Aynı şey düz saçlar için de geçerlidir. Kabarıklığı önleyici şampuanlar size daha çok yardımcı olacaktır.

Saç Kestirmek

Saç kestirmek de saç bakımının bir parçası sayılabilir. Kırık ve yıpranmış saçlar normal saçlara oranla daha yavaş ve sağlıksız uzarlar. Düzenli aralıklarla saç kestirmek saç uzamasına büyük oranda hız kazandıracaktır.

Evde Yapılabilecek Saç Bakımları

Evde saçlara bakım yapmak oldukça kolaydır. Evdeki malzemelerle maske yapmak az maliyeti ve faydasıyla çokça tercih edilir. Evde bulabileceğiniz yağlar veya kolayca baharatçılardan alacağınız ürünlerle maskeler yapabilirsiniz. Örneğin saç uzatan maske olarak bilinen tatlı badem yağı, çörek otu yağı, zeytinyağı ve susam yağından oluşan bu maske evde kolayca yapılabilir. Evde yumurta ve yine zeytinyağı, muz karışımı da saçları parlatır ve uzamasına yardımcı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.