Sinüzit Nedir? Sinüzit Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

1

Sinüzit, dünya üzerinde milyonlarca insanda görülen bir hastalıktır. Yaygın görülen belirtileriyle soğuk algınlığına benzer. Fiziksel olarak rahatsız edici olduğu kadar aynı zamanda sinirsel bozukluğa da neden olabilir. Bu yazımızda sebepleri, semptomları ve tedavisiyle birlikte sinüziti inceleyeceğiz.

Sinüzit Nedir?

Sinüzit, sinüsleri kaplayan dokunun iltihaplanması veya şişmesidir. Sinüsler alnınızın, burnunuzun, elmacık kemiklerinin arkasında ve gözlerin arasında bulunan küçük hava cepleridir. Sinüsler mikropları yakalayıp uzaklaştırarak vücudu koruyan ince ve akan bir sıvı olan mukus üretir. Bazen bakteri ya da alerjenler çok fazla mukus üretilmesine neden olabilir ve bu da sinüslerinizin açıklıklarını engeller. Aşırı soğuk algınlığı veya alerjiniz varsa aşırı mukus oluşması olasıdır. Bu mukus birikmesi kalınlaşabilir, bakteri veya diğer mikropları sinüs boşluğunuzda birikmeye teşvik ederek bakteriyel veya viral bir enfeksiyona yol açabilir. Küçük bir dipnot eklemek gerekir; mukus bizi bakteriler ve küçük organizmaların vücuda girişini engellemek için kalkan görevi görür. Sinüs enfeksiyonlarının çoğu viraldir. Belirtiler 1-2 hafta içinde düzelmezse bakteriyel olabilir, doktora gitmekte fayda vardır.

Akut & Kronik Sinüzit

Akut sinüs enfeksiyonları genellikle soğuk algınlığının devamında gelişen, 4 haftaya kadar sürebilse de tipik olarak 1 hafta ila 10 gün içinde iyileşen semptomlara sahiptir. Mevsimsel alerjilere bağlı olarak ya da alerjenlere bağlı ortaya çıkabilir.

Kronik sinüzit ise 3 ay veya yıllarca sürebilir. Diğer kronik hastalıklarda olduğu gibi kronik sinüzite sahipseniz hayatınızın bir parçası haline gelebilir. Tetikleyicilerine bağlı olarak ara ara kendini gösterebilir. Akut sinüzit kadar çabuk da gitmeyebilir. Sebebini sabitlemek ve tedavisi zor olabilir. Kronik sinüzit için ;

 • Yıl boyunca sık sık geçirilen alerjiler
 • Zayıf bir bağışıklık sistemi
 • Sık soğuk algınlığı
 • Sigara risk oluşturmaktadır.

Bazen kronik sinüzit, burun pasajlarının yapısı ile ilgili problemlerden veya sinüslerin normal olarak boşalmasını önleyen burun polipi gibi bir büyümeden kaynaklanır. Akut ve kronik sinüzit benzer semptomlara sahiptir.

Sinüzitin Yaygın Belirtileri Nelerdir?

Sinüslerde Ağrı

Ağrı sinüzitin yaygın bir semptomudur.  Gözünüzün üstünde ve altında, burnunuzun arkasında birkaç farklı sinüsünüz vardır. Enflamasyon ve şişme sinüslerinizin sıkıcı bir baskı ile ağrımasına neden olur. Alnınızda, burnunuzun her iki tarafında, üst çenenizde ve dişlerinizde veya gözlerinizin arasında ağrı hissedebilirsiniz. Bu da baş ağrısına sebep olabilir.

Burun Akıntısı

Sinüs enfeksiyonunuz olduğunda, bulutlu, sarı veya yeşil olabilen burun akıntısı olabilmektedir. Bu akıntı enfekte sinüslerinizden gelir ve burun pasajlarınızdan akar.

Ayrıca akıntı burnunuzu bypass edebilir ve boğazınızın arkasına boşaltabilir. Bir gıdıklama, kaşıntı ve hatta boğaz ağrısı hissedebilirsiniz. Buna postnazal damla denir ve geceleri uyurken ve kalktıktan sonraki sabah öksürmenize neden olabilir. Ayrıca sesinizin kısık gelmesine sebep olabilir.

Burun Tıkanıklığı

İltihaplı sinüsler burnunuzdan iyi nefes alabilmenizi kısıtlayabilir. Enfeksiyon sinüslerinizde ve burun pasajlarınızda şişmeye neden olur. Burun tıkanıklığı nedeniyle, koku kaybı ve tat kaybı yaşayabilirsiniz. Sesiniz “tıkalı” gibi gelebilir.

Sinüs Baş Ağrıları

Sinüslerinizdeki amansız basınç ve şişme size baş ağrısı belirtileri verebilir. Sinüs ağrısı ayrıca çenelerinizde ve yanaklarınızda size kulak ağrısı, diş ağrısı ve ağrı verebilir.

Sinüs baş ağrıları genellikle sabahları en kötü durumdadır çünkü sıvılar gece boyunca toplanmaktadır. Ortamınızın barometrik basıncı aniden değiştiğinde baş ağrınız da kötüleşebilir.

Boğaz Tahrişi ve Öksürük

Sinüslerden akıntı boğaza doğru boşaldığından, özellikle uzun bir süre boyunca tahrişe neden olabilir. Bu kalıcı ve sinir bozucu bir öksürüğe yol açabilir. Bu da uykuyu zorlaştırabilir. Dik veya biraz kafanız yüksekte yatmak, öksürüğün sıklığını ve yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Boğaz Ağrısı ve Ses Kısıklığı

Postnazal damla sizi ağrıyan bir boğazla bırakabilir. Rahatsız edici bir gıdıklama olarak başlasa da, daha da kötüleşebilir. Enfeksiyonunuz birkaç hafta veya daha fazla sürerse, mukus boğazını damlar gibi tahriş edebilir ve alevlendirebilir, bu da ağrılı bir boğaz ağrısı ve boğuk ses ile sonuçlanabilir.

Sinüzit Sebepleri Nelerdir?

 • Burun içi eğrilikler (septum deviasyonu),
 • Burun eti büyümeleri,
 • Çocuklarda daha yaygın görülen geniz eti büyümesi,
 • Polipler,
 • Yüzme ve uçak yolculukları sırasında oluşan ani basınç değişimleri gibi sebepler ostiumların kapanmasına neden olabilir.
 • Viral üst solunum yolu enfeksiyonları sinüzitin en yaygın görülen sebeplerindendir. Nazal mukozanın viral enfeksiyona bağlı ödem ve inflamasyonu ile sinüs boşalma kanallarının tıkanması, aynı zamanda üretilen mukusun ostiumları tıkayacak şekilde koyu kıvamlı olması sinüsler içinde salgı birikimi ve oksijenlenmede bozulmaya neden olur. Bunun hemen arkasından ikincil bakteriyel çoğalma ile sinüzit oluşur.
 • Alerjiye bağlı sinüs ostiumlarını tıkayan mukoza ödemi önemli sinüzit nedenidir.

Sinüzit sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da olumsuz etkiler.  Sinüzit; burun tıkanıklığı, alın bölgesinde ağrı, halsizlik ve yorgunluk, gece ağzı açarak uyuma, horlama gibi sorunların yanı sıra mide, bağırsak ve akciğer sorunlarına da zemin hazırlıyor.

Islak Saç Sinüzite Neden Olur Mu?

Burnunda alerjisi veya polipleri olan veya alerjiye bağlı burun etleri büyüyen kişiler ıslak saçla dışarı çıktığında bu kişinin burun mukozası sıcak-soğuk değişimi esnasında alerjik olarak şişeceğinden ve sinüslerin delikleri kolayca kapanacağından sinüzit olma riskleri artar. Halk arasında yaygın olarak bilinen bu kanı kısmen doğrudur ancak herkeste görülecek diye bir durum yoktur. Bu risk sıcak-soğuk değişimiyle ilgilidir, buna dikkat edildiğinde sinüzitle karşılaşma oranınız azalabilir.

Sinüzitin Tedavisi Var Mıdır?

On günden uzun süren veya tekrarlamaya başlayan bir ateş, burun akıntısı, tıkanıklık veya yüz ağrınız varsa bir doktora gitmekte fayda vardır. Ateş akut veya kronik sinüzitin tipik bir semptomu değildir, ancak mümkündür. Tedavisi ise birkaç yolla mümkündür.

Sinüs Enfeksiyonu İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

 • Tıkanıklık için;

Sinüs basıncından kaynaklanan ağrı hissini azaltmaya yardımcı olmak için yüzünüze ve alnınıza günde birkaç kez ılık, nemli bir bez uygulayın. Nazal salin durulamaları, yapışkan ve kalın mukusun burnunuzdan temizlenmesine yardımcı olabilir. Mukusun incelmesine yardımcı olmak için bolca sıvı tüketmek çok önemlidir. Ayrıca mukusu inceltmek için burun spreyi de verilebilir. Bulunduğunuz odanın kurumamasına, nemli olmasına özen gösterilmelidir.

 • Ağrı ilaçları;

Sinüs enfeksiyonu, alın ve yanaklarınızdaki sinüs baş ağrısını veya baskısını tetikleyebilir. Doktorunuz size ağrınızı geçirmesi için ağrı kesici ilaçlar verebilir.

 • Antibiyotikler;

Belirtileriniz birkaç hafta içinde düzelmezse, muhtemelen bakteriyel bir enfeksiyonunuz vardır ve doktorunuzu görmelisiniz. Birkaç hafta içinde düzelmeyen semptomlarınız varsa antibiyotik tedavisine ihtiyacınız olabilir.

Bir antibiyotik alırsanız, doktorunuzun talimatlarına bağlı olarak 3 ila 14 gün boyunca almalısınız. İlacınızı yönlendirilmeden önce almayı bırakmayın, çünkü bu bakteriyel enfeksiyonun iltihaplanmasına ve muhtemelen tam olarak çözülmemesine izin verebilir.

Doktorunuz durumunuzu izlemek için başka bir ziyaret planlayabilir. Sinüs enfeksiyonunuz bir sonraki ziyaretinizde iyileşmezse veya kötüleşirse, doktorunuz sizi bir kulak, burun ve boğaz uzmanına yönlendirebilir.

 • Ameliyat;

Kronik sinüzitiniz zaman ve ilaçla iyileşmezse, sinüsleri temizlemek, sapmış bir septumu onarmak veya polipleri çıkarmak için cerrahi yardımcı olabilir.

Makalemiz herhangi bir tıbbi bilgi ve tavsiye içermemektedir.Bu bilgiler araştırma sonucu elde edilmiştir.

Kaynakça:

 • https://www.webmd.com/allergies/sinusitis#
 • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-sinusitis/symptoms-causes/syc-20351661
 • https://www.healthline.com/health/sinusitis#outlook
 • https://www.healthline.com/health/cold-flu/sinus-infection-symptoms#when-to-see-your-doctor
 • https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/sinuzit-ve-tedavisi/
Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir önceki yazımız olan Tiroid Bezi Görevleri Nelerdir? Tiroid Bezi Hormonları Nelerdir? başlıklı makalemizde tiroid bezi, tiroid bezi nedir ve tiroid bezi nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

1 yorum
 1. Şükrü Altan diyor

  Gerçekten yararlı bir makale.Diğer makalelere de göz atacağım 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.