Vitaminler

0

Vitamin nedir ? Bir çoğumuzun aklınıza gelen ilk cevap muhtemelen bizi hastalıklardan koruyan, cildimizi güzelleştiren ve kemiklerimizi güçlendiren ” şeyler ” olmuştur. Cevabınız tabii ki yanlış değil 🙂 Bu yazımızda, vitamin bahsettiğimiz ” şeyleri ” biraz daha açıklayacağız.

Vitaminler, metabolizmanın düzgün çalışabilmesi için gerekli olan organik mikro besinlerdir. Genel olarak vitaminlerin özelliklerinden bahsetmeye gelirsek; Vitaminler, mineraller gibi hücre zarından geçebilecek kadar küçük olduklarından dolayı vücut için gerekli süreçlerde kullanılmak üzere kan yoluyla taşınırlar. Hücre gelişiminde önemli rolü vardır.

Vitaminler, esansiyel maddelerdir. Şimdi gelelim esansiyel madde kavramına. Esansiyel madde, vücuda dışarıdan alınması zorunlu olan maddelerdir.

Bir çok farklı önemli görevi olan vitaminler, vücudumuz tarafından üretilemez kabul ediliyor. Ek bilgi olarak, vücudumuzda D vitamini güneş ışınları, K vitamini de bağırsaklarda bulunan bakteriler tarafından az da olsa üretilir fakat üretilen miktar vücudumuz için yeterli değildir.

Vitaminler çözünürlüklerine göre iki gruba ayrılır; suda çözünenler ve yağda çözünenler.

B ve C vitaminleri suda çözünen vitaminler grubuna girer ve bu vitaminler kısa bir süre içinde vücuttan idrar yoluyla atılır. Suda çözünen vitaminlerin en önemli görevlilerden biri, vücuda alınan besinlerde bulunan enerjiyi serbest bırakıp, hücre içinde kullanılabilecek forma dönüştürmeye yardımcı olmaktır. Günlük olarak beslenme yolu ile alınması gereken vitaminlerdir. Çünkü depolanma özellikleri yoktur.

A,D,E ve K vitaminleri yağda çözünen vitaminler grubuna girer. Yağda çözünen vitaminlerin, yağ hücrelerinde depolanma özelliği vardır. Özellikle karaciğerde depolanırlar. Başlıca görevleri kemik oluşumuna,hücrelerin sağlıklı kalmasına yardımcı olmalarıdır. Ve yağda çözünen vitaminler vücuttan daha geç sürede atılırlar.

Toplamda 13 vitamin çeşidi bulunur;

A vitamini

Görme yeteneğini etkiler. Dokuları ve cildi sağlıklı tutar. Kemik büyümesinde ve bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Hayvansal olarak balık, karaciğer ve süt ürünlerinde; Bitkisel olarak; sarı meyvelerde ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

B1 vitamini

Vücuda alınan besinlerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Kas gelişimine yardımcı olur. Beyin hücreleri ve sinir sistemi fonksiyonları için büyük öneme sahiptir. Çavdar, buğday gibi tahıllarda ve lahana, karnabahar ve yumurtada bulunur.

B2 vitamin

Vücuda alınan besinlerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Cilt, göz ve sinir sistemi sağlığında büyük öneme sahiptir. Süt, yumurta, peynir ve ette bulunur.

B3 vitamini

Vücuda alınan besinlerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Cilt, kan hücreleri, beyin ve sinir sistemi için gereklidir. Et, balık, yumurta ve sebzelerin bir çoğunda bulunur.

B5 vitamini

Sinirsel iletimi sağlayan kimyasalları (nörotransmitter) destekler, hormonların ve kan hücrelerinin yapımına yardımcı olur. Tavuk eti, yumurta, brokoli, mantar, avokado ve domateste bulunur.

B6 vitamini

Vücutta oksijen taşınmasında görev alan hemoglobinin oluşumunda yer alır. Enerji kullanımında ve depolanmasında görevlidir. Et, baklagiller, yulaf, buğday gibi tahıllarda, süt ve yumurtada bulunur.

B7 vitamini

Yağ asitlerinin oluşmasına ve parçalanmasına yardımcı olur. Sağlıklı kemikler ve saçlar için gereklidir. Çoğu gıdada bulunur fakat çok düşük seviyededir. Örneğin yumurta sarısı, fındık, fıstık ve yeşil yapraklı sebzeler.

B9 vitamini

Kırmızı kan hücreleri oluşumunda görevlidir ve yeni hücre oluşumu için yüksek öneme sahiptir. Brokoli, brüksel lahanası, lahana, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur.

B12 vitamini

Yeni hücrelerin üretiminde yardımcı olur, sinir hücrelerini korur ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda görev alır. Et, balık, süt, peynir, yumurta ve tahıllarda bulunur.

C vitamini

Kan damarları, kıkırdak, kemik gelişiminde etkilidir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle turunçgillerde, çilek, biber, patates ve ıspanakta bulunur.

D vitamini

Diş ve kemik oluşumunda yardımcı olur,aynı zamanda kemikleri güçlendiren kalsiyum seviyesinin kanda korunmasına yardımcı olur. Balık,süt ürünleri, tahıllar ve yumurtada bulunur.

E vitamini

Antioksidan görevi vardır. Bitkisel yağlar, tahıl ürünleri ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

K vitamini

Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur, yaraların düzgün iyileşmesini sağlar. Yeşil yapraklı sebzelerde ve tahıllarda bulunur.

Makalemiz herhangi bir tıbbi bilgi ve tavsiye içermemektedir.Bu bilgiler araştırma sonucu elde edilmiştir.

Kaynakça:

  • https://www.nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/
  • https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/listing_of_vitamins
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/195878#types

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.