Yenilenebilir ve Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir?

0

Bu yazımızda, yaptığımız araştırmalar sonucu enerji kaynakları hakkında elde ettiğimiz bilgileri sizlere aktarmayı amaçlıyoruz. Öncelikle yenilenebilir enerjinin ve yenilenemeyen enerjinin neler olduklarından başlayalım.

Yenilenebilir Enerji Nedir ?

Yenilenebilir enerji, Dünyanın doğal kaynaklarını kullanarak elde edilen bir türdür. Önemli avantajlarından biri fosil yakıt türevi petrol, kömür gibi sınırlı kaynaklar kullanılarak elde edilmez.

Güneş, rüzgar, dalga gibi sınırsız kaynaklar kullanılarak elde edilir. Fosil kaynaklara göre çevreye zararı çok daha azdır.

Yenilenemez Enerji Nedir ?

Yenilenemeyen enerji, tükenebilen kaynaklardan elde edilen sonlu bir türdür. Sanayi bakımından güçlü kaynaklar olmasına rağmen çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri mevcuttur.

Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir ?

Elde edilmek için kullanılan başlıca kaynaklar ;

 • Nükleer Enerji
 • Petrol
 • Doğalgaz
 • Kömür

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir ?

 • Güneş Enerjisi

Güneş ışığı, gezegende en bol bulunan popüler bir yenilenebilir kaynaktır. Güneş panelleri yardımı ile güneş ışınları enerjiye dönüştürülebilir.

Dönüştürülen enerji genel olarak sıcak su üretiminde, ısıtma sistemlerinde ve güneş pillerini şarj etmekte kullanılır. Güneş panellerinin çevre kirletici herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

 • Rüzgar Enerjisi

Rüzgar enerjisinden elektrik elde edebilmek için rüzgar türbinleri kullanılır. Türbin sistemlerinde, rüzgarın döndürme etkisi esas alınır. Bu sistemin mantığı rüzgar sayesinde dönen türbin kanatlarının bir elektrik jeneratörünü beslemesidir.

Genelde, şehir dışındaki tepe, ova, deniz kıyıları gibi rüzgar hızı açısından engeli bulunmayan yerlere kurulur.

 • Hidroelektrik Enerjisi

Hidroelektrik enerjisi,akan suyun gücünden yararlanarak elektrik elde edilmesidir. Üretilen enerjinin miktarı suyun akış hızına bağlı olarak değişir.

Rüzgar enerjisinde olduğu gibi, hidroelektrik sisteminde de türbin sistemi kullanılır. Akan su türbini çevirerek,sistemde bulunan elektrik jeneratörünü besler. Mekanik enerji elektrik enerjisine dönüştürülmektedir.

 • Jeotermal Enerji

Jeotermal ısı, yer kabuğunun altında birikmiş olan ısı enerjisinin oluşturduğu sıcak su buharıdır. Jeotermal dönüşüm elde etmek amacıyla kurulan sistemlerde hidroelektrik ve rüzgar enerjisi sistemlerinde olduğu gibi türbin sistemi kullanılır.

Diğer yenilenebilir kaynaklar kadar yaygın olmasa da elde edilen ısı enerjisi diğerlerinden daha fazladır. Doğada kendiliğinden var olan bir kaynağı kullanıldığı için zamanla tükenme söz konusu değildir.

 • Biyokütle Enerjisi

Biyokütle bitki ve hayvan kalıntılarından elde edilen organik malzemelerdir. Fosil yakıt ile karıştırılmamalıdır. Çünkü biyokütle, depolanmış güneş enerjisi içerir.

Bu güneş enerjisi, bitkilerin fotosentez sırasında emdiği güneş ışınlarından kaynaklıdır. Biyokütleler doğrudan yakılarak ısı enerjisi olarak veya biyoyakıtlara dönüştürülerek kullanılabilir.

Tükenme durumu yoktur çünkü bitki ve hayvan kalıtları doğada her zaman mevcuttur. Fosil yakıtlara göre elbette daha çevreci bir enerjidir.Fakat bu kaynaklar kullanılırken yanma işleminden dolayı metan gazı salınımı ve koku açığa çıkmaktadır.

 • Dalga Enerjisi

Dalga enerjisinde, hidroelektrik enerjisi üretiminden farklı olarak su kaynağı olarak denizler ve okyanuslar kullanılmaktadır. Dalga enerjisi sistemlerinde de türbin kullanılır. Türbinler su yüzeyine veya su yüzeyine yakın yerlere konumlandırılır. Dönen türbinler jeneratörü besler ve bu şekilde elektrik üretilir.

Kaynakça;

 • https://www.eia.gov/energyexplained/biomass/
 • https://openei.org/wiki/Wave_Energy
 • https://www.justenergy.com/blog/7-types-of-renewable-energy-the-future-of-energy/
 • https://www.solarschools.net/knowledge-bank/non-renewable-energy
Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir önceki yazımız olan Probiyotik Nedir? Probiyotik Faydaları ve Zararları Nelerdir? başlıklı makalemizde probiyotik, probiyotik besinler ve probiyotik faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.